Hae koulutusta
Valitse ajankohta
Alkaen:
Päättyen:
Valitse

Sedun osastoilla tapahtuu virtuaalisilla Opinlakeus-messuilla 2021


Muista! Opinlakeus suosittelee käyttämään Chrome-selainta

 

Auto, sähkö ja automaatio, logistiikka

ke 20.1. klo 9 - 11
9.00 - 9.30 opo Kati Koski, autoala  
9.30 - 9.45 opo Jouni Rinta-Keturi + logistiikan opettaja Jukka Tammi
10.00 - 10.30 opo Kati Koski, autoala

klo 13 - 15
opo Hanne Laukkanen ja sähkö- ja automaatioalan opettaja Aleksi Pihlaja
13.00 - 13.30 autoalan opettaja Jani Mikkilä  
13.30 - 13.45 opo Jouni Rinta-Keturi + logistiikan opettaja Jukka Tammi
13.45 - 14.00 opo Timo Järvinen + sähkö- ja automaatioalan ja yo-tutkinnon opiskelija Niklas Tieaho
14.00 - 15.00 opo Hanne Laukkanen ja sähkö- ja automaatioalan opettaja Aleksi Pihlaja

klo 16 - 19
16.00 - 16.30 opo Kati Koski, autoala
16.30 - 16.45 opo Jouni Rinta-Keturi + logistiikan opettaja Inkeri Ritamäki  
18.00 - 18.30 opo Kati Koski, autoala  

to 21.1. klo 9 - 11
9.00 - 9.15 opo Timo Järvinen, sähkö- ja automaatioala, kierros sähköalan opiskelutiloissa, opiskelija Niklas Tieahon haastattelu, mukana myös koulutusvastaava Jani Saarimaa kertomassa sähköalan eri osaamisalavaihtoehdoista 
9.15 - 9.30 opo Jouni Rinta-Keturi + logistiikan opettaja Inkeri Ritamäki  
9.30 - 10.00 autoalan opettaja Matti Yli-Karjanmaa
10.00 - 11.00 opo Hanne Laukkanen ja sähkö- ja automaatioalan opettaja Aleksi Pihlaja

klo 13 - 15
13.00 - 13.15 opo Jouni Rinta-Keturi + logistiikan opettaja Inkeri Ritamäki/Konsta Jousmäki  
13.15 – 13.45 opo Timo Järvinen, sähkö- ja automaatioala, kierros sähköalan opiskelutiloissa, opiskelija Niklas Tieahon haastattelu, mukana myös koulutusvastaava Jani Saarimaa kertomassa sähköalan eri osaamisalavaihtoehdoista
13.45 - 14.15 opo Kati Koski, autoala, livenä autokorjaamolta, Sedu Törnäväntie  


Kone- ja tuotantotekniikka, maatalous ja metsä, maarakennus

ke 20.1. klo 9 - 11
9.30 - 9.45 opo Minna Pesonen + kone- ja tuotantotekniikan/koneistus opiskelijat (Ville Ruotsala, Juuso Lehto ja Manu Torppa), opiskelijoiden haastattelu  
9.45 - 10.00 opo Jouni Rinta-Keturi + maatalousala Virpi Norja  
10.00 - 10.15 opo Jouni Rinta-Keturi + maarakennuksen opettaja Martti Välimäki        
 
klo 13 - 15
13.00 - 13.15 opo Jouni Rinta-Keturi + maarakennusala Martti Välimäki
13.15 - 13.30 opo Jouni Rinta-Keturi + maatalousalan opettaja Virpi Norja
opo Vesa Säntti + kone- ja tuotantotekniikan opettaja ja opiskelija

klo 16 - 19
opo Antti Virkkunen, metsäala
16.15 - 16.30 opo Jouni Rinta-Keturi + maarakennusala Martti Välimäki
16.45 - 17.00 opo Jouni Rinta-Keturi, maatalousala Virpi Norja  
17.15 - 17.45 opo Vesa Säntti + kone- ja tuotantotekniikan opettaja

to 21.1. klo 9 - 11
9.30 - 9.45 opo Jouni Rinta-Keturi + maarakennusala Martti Välimäki
10.30 - 10.45 opo Jouni Rinta-Keturi + maatalousala Kimmo Nissinen  
opo Vesa Säntti + kone- ja tuotantotekniikan opettaja ja opiskelija

klo 13 - 15

13.15 - 13.30 opo Jouni Rinta-Keturi + maatalousala Kimmo Nissinen  
13.30 - 13.45 opo Jouni Rinta-Keturi + maarakennusala Martti Välimäki 
 

Puu, rakennusala, talotekniikka, pintakäsittely, taideteollisuus

ke 20.1. klo 9 - 11
9.00 - 10.00 opo Maikki Saarnisto ja rakennusalan opettaja Jarkko Rajala
9.15 - 9.30 talonrakentajaopiskelijat Karoliina Niemi, Milja Stolt ja Milla Nikkinen  
9.30 - 9.45 talonrakentajaopiskelijat Karoliina Niemi, Milja Stolt ja Milla Nikkinen
10.00 - 10.30 opo Vesa Säntti ja pintakäsittelyalan opettaja Jouko Peltokangas
10.30 - 11.00 opo Maikki Saarnisto ja rakennusalan opettaja Jarkko Rajala
10.45 - 11.00 talonrakentajaopiskelijat Karoliina Niemi, Milja Stolt ja Milla Nikkinen

klo 13 - 15
opo Arto Köykkä-Luopa ja opiskelijat haastattelussa taideteollisuusalalta, puuala, talotekniikasta, rakennusalalta
13.00 - 13.20 Puuteollisuuden opiskelijat Matias Rauhala, Oliver Mäntylä
13.30 - 13.50 Talotekniikan opiskelijat Lasse Ala-Krekola, Lassi Mäki Paavola
14.00 - 14.20 Taideteollisuusalan opiskelijat Elisa Keskinen, Eeva Latva-Koivisto, Sonja Mäkinen
14.30 - 14.50 Rakennusalan opiskelijat Aaro Siniketo, Santeri Sundman

klo 16 - 19
opo Maikki Saarnisto ja rakennusalan opettaja Jarkko Rajala
16 - 18 talonrakentajaopiskelija Karoliina Niemi

to 21.1. klo 9 - 11
9.30 - 9.45 opo Minna Pesonen ja rakennusalan opiskelijat Leevi Lemponen, Joona Vaerma ja Sami Härmä, opiskelijoiden haastattelu  

klo 13 - 15  
13 - 14 opo Arto Köykkä-Luopa ja opiskelijat haastattelussa taideteollisuusalalta, puuala, talotekniikasta,         rakennusalalta
13.00 - 13.15 Rakennusalan opiskelijat Aaro Siniketo, Santeri Sundman
13.15 - 13.30 Puuteollisuuden opiskelijat Matias Rauhala, Oliver Mäntylä
13.30 - 13.45 Taideteollisuusalan opiskelijat Elisa Keskinen, Eeva Latva-Koivisto, Sonja Mäkinen
13.45 - 14.00 Talotekniikan opiskelijat Eetu Moilanen, Miika Kujanpää
14.00 - 14. 30 opo Vesa Säntti, pintakäsittelyalan opettaja Timo Haapolahti ja opiskelijat


Liiketoiminta, tieto- ja viestintätekniikka, Oma Onni, media-ala, turvallisuusala


ke 20.1. klo 9 - 11
9 - 11 opo Raija Haapoja ja opettajat Maria Hautala, Sirpa Haataja sekä Ari Autio ja opiskelijoita (merkonomi ja it-tukihenkilö) paikalla  
9.30 - 9.45 Opiskelijoiden haastattelut  
10.30 - 10.45 Opiskelijoiden haastattelut

klo 13 - 15
13.00 - 13.30 Media-alan esittely ja opiskelijahaastattelu, opo Timo Vainionpää ja opiskelija Julia Tiisjärvi
14 - 14.30 Turvallisuusalan esittely ja opiskelijahaastattelu, opo Timo Vainionpää ja opiskelija Pipsa Taipale  

klo 16 - 19
16 - 18 tieto- ja viestintätekniikan opettaja Jussi Väliniemi ja tietoverkkoasentajaopiskelijat

to 21.1. klo 9 - 11
9.00 - 9.30 Turvallisuusalan esittely ja opiskelijahaastattelu, opo Timo Vainionpää ja opiskelija Pipsa Taipale  
10.00 - 10.30 Media-alan esittely ja opiskelijahaastattelu, opo Timo Vainionpää ja opiskelija Julia Tiisjärvi
 
klo 13 - 15
opo Raija Haapoja ja opettajat Maria Hautala ja Ari Autio ja opiskelijoita (merkonomi ja it-tukihenkilö) paikalla klo 13 - 15
13.30 - 13.45 Opiskelijoiden haastattelut  
14:15 - 14.30 Opiskelijoiden haastattelut


Ravintola ja catering, elintarvike, Atria, matkailu

ke 20.1. klo 9 - 11
9.00 - 9.30 Ravintola- ja catering-alan oppimisympäristöt Sedu Seinäjoen Törnäväntien kampuksella livenä, opettajat Eija Kalliokoski ja Susanna Rinta-Keturi
9.30 - 10.00 opo Maarit Tupamäki ja matkailualan opiskelijoiden haastattelu  
Ravintola- ja catering-ala ja elintarvikeala:
10.00 - 10.15 Haastattelu; elintarvikealan ammattiohjaaja Marjo Niskala, haastattelijana Susanna Rinta-Keturi
10.15 - 10.30 Haastattelu; elintarvikealan opiskelijoiden haastattelu, haastattelijana Susanna Rinta-Keturi
10.30 - 11.00 Ravintola- ja catering-ala, opettaja Eija Kalliokoski + opiskelijat tarjoilutyössä

klo 13 - 15
Opo Kati Koski ja opettaja Susanna Rinta-Keturi, ravintola- ja catering-ala ja elintarvikeala  
13.00 - 13.30 elintarvikeala ja ravintola- ja catering-ala, tarjoilijaopiskelijoiden haastattelu  
13.00 - 13.15 opettaja Eija Kalliokoski + opiskelijat tarjoilutyössä.  
14.00 - 14.30 elintarvikeala ja ravintola- ja cateringala, Tarjoilija-opiskelijoiden haastattelu klo. 14.00-14.15, Opettaja Eija Kalliokoski + opiskelijat tarjoilutyössä.
 
klo 16 - 19
Klo 16 - 17 Atria, Laura Peltotupa ja Minna Kulmala
Opot Maarit Tupamäki ja Kati Koski ja opettaja Susanna Rinta-Keturi
17.00 - 17.15 Ravintola- ja catering-ala, opettaja Eija Kalliokoski, haastattelijana Susanna Rinta-Keturi
17.15 - 17.45 Elintarvikeala, opo Kati Koski kertoo opiskelusta elintarvikealalla
17.45 - 18.00 Matkailuala, opo Maarit Tupamäki 
18.00 - 18.15 Oppisopimusopiskelu perustutkinnossa, opiskelijan haastattelu, opettaja Eija Kalliokoski
 
to 21.1. klo 9 - 11
opo Maarit Tupamäki (ravintola- ja catering-alan opiskelija?)
9.00 - 9.30 opo Kati Koski, elintarvikeala
10.00 - 10.30 opo Kati Koski, elintarvikeala
 
klo 13 - 15
Opettaja Susanna Rinta-Keturi ja ravintola- ja catering-ala;
13.00 - 13.30 opettaja Susanna Rinta-Keturi ja kokkiopiskelijat Eetu ja Juho
13.30 - 13.45 opettaja Eija Kalliokoski ja tarjoilijaopiskelijat juomien teossa
13.45 - 14.00 tarjoilijaopiskelijan Elina Paulamäki haastattelussa, teemana Silta-opinnot
14.00 - 14.15 Oppisopimusopinnot ravintola- ja cateringalalla, opettaja Eija Kalliokoski
14.15 - 14.45 Ravintola- ja cateringalan oppimisympäristöt Sedu Seinäjoen Törnäväntien kampuksella livenä, opettajat Eija Kalliokoski ja Susanna Rinta-Keturi

Sosiaali ja terveys, hius ja kauneudenhoito, tekstiili ja muoti

ke 20.1. klo 9 - 11
opo Riina Lahti ja perustason ensihoidon opettaja Pasi Jaskari ja alan opiskelijat
9.15 taitopajaharjoitus
9.45 taitopajaharjoitus
10.15 taitopajaharjoitus
 
klo 13 - 15

13.00 - 13.15 opo Timo Järvinen ja tekstiili, muotialan opettaja Jaana Pannula ja opiskelija Eetu Mikkola  
 
klo 16 - 19
opo Tarja Puskala ja hius- ja kauneudenhoitoalan opettaja Pauliina Järvenpää ja alan opiskelija Netta Kalliomäki
16 - 17.45 opo Tarja Puskala, opettaja Pauliina Järvenpää ja opiskelija Netta Kalliomäki
16.15 live/työnäytökset ja opiskelijan haastattelu  
16.45 live/työnäytökset ja opiskelijan haastattelu
17.15 live/työnäytökset ja opiskelijan haastattelu
17.45 - 19.00 opo Tarja Puskala
 
to 21.1. klo 9 - 11
opo Riina Lahti / opo Tarja Puskala, sosiaali- ja terveysalan opettaja Sinikka Juupajoki ja alan opiskelijat  
9.15 lähihoitajan hommissa  
9.45 lähihoitajan hommissa
10.15 lähihoitajan hommissa
10.30 - 10.45 opo Timo Järvinen, tekstiili ja muotiala  

klo 13 - 15

opo Hanne Laukkanen ja sosiaali- ja terveysalan opettaja Satu Koskinen
13.00 - 13.15 oppisopimus ja lähihoitajaopinnot
14.00 - 14.15 oppisopimus ja lähihoitajaopinnot