Hae koulutusta
Valitse ajankohta
Alkaen:
Päättyen:
Valitse
Uutiset
3.6.2019

Kiitos stipendeistä

Kaikki-valmiina_440x480.jpg

Monen opiskelijan iloa kevään juhlassa lisäsi kirjekuori. Suuri kiitos jokaiselle stipendien lahjoittajalle! Ja onnea kaikille stipendin saajille!

Stipendien lahjoittajat ja saajat Sedussa keväällä 2019

Luettelossa mainitaan ensin stipendirahasto tai stipendin lahjoittaja ja sen jälkeen stipendin saaja tai saajat

Ilmajoki, Ilmajoentie

Anssi Saunamäki: Haapamäki Antti, Heikkilä Aleksi, Heikkilä Tuomas, Lahti Juho
Ilmajoen kunta/Lainajyvästö: Heikkilä Aleksi, Lahti Juho, Mäkinen Oskari, Pulkkinen Iiris, Saunamäki Tapani, Tuomisto Laura
Leila ja Esa Nuottivaaran stipendirahasto: Jänisoja Senni-Maria, Kurki Roope, Vuorela Santeri
Lions Club Ilmajoki Ilkka: Ristimäki Antti
Metsänhoitoyhdistys Lakeus: Jänisoja Senni-Maria
Nurmo-Seinäjoki Maatalousseura: Katila Emilia
Ojanperän tila/Matti Yli-Ojanperä: Saunamäki Tapani

Kurikka

Käsi- ja taideteollisuusala
Kurikan Martat ry: Palomäki Miia
Kurikan rotaryklubi: Rintala Jasmin
Lions Club Kauhajoki-Aro: Kristola Iida

Media-ala ja kuvallinen ilmaisu
Jurvan Stipenditili: Aronpää Jenna
Kurikkalan Setlementti ry: Rauhala Mirka

Puuala
Lions Club Kauhajoki-Aro: Turu Juri
Kurikan ammattioppilaitoksen Aktiiva ry: Koivulampi Toni

Rakennusala
Etelä-Pohjanmaan rakennustaitosäätiö: Koivuporras Tuomas
WasaCon Oy, Kurikan kampuksen pääurakoitsija: Hautala Joonatan, Hautamäki Juuso

Ravintola- ja cateringala
PAM Etelä-Pohjanmaan osasto ry: Rahkonen Mira

Sosiaali- ja terveysala
LC Teuva: Konttinen Saara
Kauhajoen stipenditili: Niemelä Veera
Tehy ry: Honkanen Ella, Kohtala Ronja
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Super ry: Marttila Tanya, Ojanen Roosa

Sähköala
Kurikan Naisten säätiö: Niemi Henna
Osuuskunta Kurikan Stiilipiili: Rinta-Piirto Antti
Pohjanmaan teknologiateollisuus ry: Ojaniemi Matti

Talotekniikka
LC Kurikka/Paitapiiska: Mannila Antti
Osuuskunta Kurikan Stiilipiili: Pohjola Eetu, Viitasaari Petja

Tieto- tietoliikennetekniikka
Kurikan Yrittäjät ry: Hänninen Timi
Osuuskunta Kurikan Stiilipiili: Kalliokoski Eero
Pohjanmaan teknologiateollisuus ry: Laitamäki Esko
Jatkavat opiskelijat:
Kurikan kaupunki kulttuuritoimi: Eilola Miro

Turvallisuusala
Kurikan ammattioppilaitoksen Aktiiva ry: Kuusisto Markus
Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa: Luomala Emilia, Mäkinen Lauri
Tekniikan opettajat ry: Suokas Jemina

Valma
Kauhajoen stipenditili: Mäkelä Kalle

Verhoilu- ja sisustusala
LC Kurikka/Paitapiiska: Hietalahti Sanni
Kauhajoen stipenditili: Koivumäki Suvi


Lappajärvi


Sosiaali- ja terveysala
Järviseudun omaishoitajat ja läheiset ry: Sadeharju Marita
Op Lappajärvi: Pitkänen Terhi
Suomen Lähi- ja perushoitajaliitto Super Ry: Mäki Henna
Tehy, Terveys- ja sosiaalialan ammattijärjestö: Kujala Julia

Lapua

Autoala
Lions Club Kauhava/Helahoito: Koivisto Juuso

Kone- ja tuotantotekniikka
Teknologiateollisuus ry: Lepistö Jesse
Suomen Hitsausteknillinen yhdistys/Pohjanmaan osasto: Paloniemi Ville
Lions Club Lapua/Alajoki: Alakojola Onni
Lions Club Alahärmä: Ekola Jaska
Lions Club Lapua Simpsiö: Pouttu Juho

Liiketoiminta
Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa, Eepee ja Lions Club Lapua Simpsiö: Amozova Ekaterina
PAM-Etelä-Pohjanmaan osasto ry: Barakas Stefanos
Lions Club Alahärmä: Perttula Monna
Jatkavat opiskelijat
Liiketalouden stipendirahasto: Mäki-Haapoja Mira, Rajala Lotta

Matkailuala
PAM-Etelä-Pohjanmaan osasto ry: Seilo Anni
Lapuan naisyhdistys: Mäenpää Ella, Seppälä Jenna
Jatkavat opiskelijat
Lapuan naisyhdistys: Heikinkangas Ensio, Vieristö Anni-Tuulia

Rakennusala
Etelä-Pohjanmaan Rakennustaitosäätiö: Kleimola Teemu
Lions Club Alahärmä: Saranpää Joonas
Lions Club Lapua Simpsiö: Huhta Ville

Ravintola- ja catering ala
Lions-Club Lapua ry: Nyrhinen Maiju
Lions-Club Lapua/Alajoki: Viita Anna
Jatkavat opiskelijat
Lapuan naisyhdistys ry: Lehtonen Jenna, Perälä Nea

Sosiaali- ja terveysala
Lions Club Ylihärmä: Hakomäki Miia
Lakeuden omaishoitajat ry: Åttman Jenni
Tehy, Terveys- ja sosiaalialan ammattijärjestö: Mattila Tiia, Myllykangas Heidi
Suomen Lähi- ja perushoitajaliitto Super Ry: Korkeamäki Katja

Sähkö- ja automaatioala
Teknologiateollisuus ry: Haapa-aho Topias
Etelä-Pohjanmaan Sähköalantyöntekijöitten liitto: Alakarhu Viljami, Härkönen Juho-Veeti, Kuusisaari Ville

Talotekniikka
Lions-Club Lapua ry: Saunamäki Juho
Lions Club Lapua Simpsiö: Myllykoski Samuli

Tieto- ja tietoliikennetekniikka
Lions Club Ylihärmä: Lahtinen Miro
Lions Club Lapua ry: Alho Aleksi
Teknologiateollisuus ry: Pankkonen Joona
Tmi Jaakko Mäkinen, työssäoppimisstipendi: Lahtinen Miro

Rengonharju

Akt ry: Mantere Olli-Pekka, Mäki-Jouppi Juho, Tuikka Miro
LionsClub Ilmajoki: Hirsimäki Miro, Lampi Joona
Rahtarit ry Pohjanmaa: Harjula Jere, Latvala Arttu
Skal: Ilomäki Kimmo, Penttilä Valtteri

Seinäjoki, Kirkkokatu


Hiusala
PAM – E-P:n osasto 031 ry: Kuntsi Sini

Pintakäsittelyala
Tikkurila Oyj: Keski-Korhonen Essi

Rakennusala
E-P:n Rakennustaitosäätiö: Kuoras Miska, Mahlamäki Miika

Sosiaali- ja terveysala
Liisa ja Kalle Lähdesmäen stipendirahasto: Nieminen Lassi
Lions Clubin stipendirahasto: Niemi Sofia, Teerabut Wanida
Opetusneuvos Martti Pajulammin stipendirahasto: Hölsö Severi
SAK:n Seinäjoen Seudun Paikallisjärjestön stipendirahasto: Hölsö Severi, Niemistö Wilma
Suomen Lähi- ja perushoitajaliitto Super Ry: Henttonen Rosa, Jussila Santeri, Kismir Sevinc
Tehy, Terveys- ja sosiaalialan ammattijärjestö Ry: Alatalo Saima, Heimovirta Henna, Katajamäki Nanna, Kinnari Emilia, Kujanpää Venla, Marttila Aliisa

Sähkö- ja automaatioala
E-P:n Sähköalantyöntekijäin osasto 057: Korpela Saku, Liikala Mikael, Perälä Alvar, Seppälä Emil, Suuluhta Samuli, Ämmälä Joonas
Lions Club Nurmo: Laitila Miika

Talotekniikka
Seinäjoen koulutuskuntayhtymä: Juntunen Janne

Tieto- ja tietoliikennetekniikka
Seinäjoen koulutuskuntayhtymä: Koivisto Jere


Seinäjoki, Koulukatu


Liiketoiminta
OmaOnni rahastostipendi: Honkola Soile, Ylinen Janina
Aino ja Armas Pöngän stipendirahasto: Takala Eero   
Kauppias Mikko Laurilan stipendirahasto: Hautaluoma Iida  
Kauppias Lauri ja rva Koiviston stipendirahasto: Lehtola Tuukka, Mäki Ville, Niemi Jimi
Tieto- ja viestintätekniikka
Aino ja Armas Pöngän stipendirahasto: Lehtinen Sauli
Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto: Karjala Ari
Kauppias Lauri ja rva Koiviston stipendirahasto: Puhilas Timi, Janne Vanhanen
Lions club Nurmo: Holmbäck Janika  
OmaOnni rahastostipendi: Aalto Ville, Puhilas Timi, Vanhanen Janne                                    

JATKAVAT opiskelijat
Liiketoiminta
Aino ja Armas Pöngän stipendirahasto: Asifiwe Alice, Lilli Tuomas, Porthen Jasmiina, Rintamäki Kassu, Salo Julia, Vähämäki Katariina
Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto: Haavisto Peetu, Hakkinen Veeti, Kataja-Rahko Aapo, Lehtimäki Viljami, Paulasaari Tuomas, Sara Marjut.
Etelä-Pohjanmaan myyntimiehet: Valtonen Arttu
Israel Yrityksen stipendirahasto: Kiviluoto Sofia
Kauppias Mikko Laurilan stipendirahasto: Annala Vivika, Jaakkola Vilho, Koivisto Mikko, Marjomäki Elmeri, Siivonen Katja, Ullakko Tatu
Kauppiasneuvos Lauri ja Rva Koiviston stipendirahasto: Haapoja Minna

Tieto- ja viestintätekniikka
Aino ja Armas Pöngän stipendirahasto: Eklund Emil
Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto: Kataja-Rahko Aapo, Lehtimäki Viljami, Väljä Joonas
Kauppias Mikko Laurilan stipendirahasto: Paananen Väinö

Seinäjoki, Rastaantaival

Kotityö- ja puhdistuspalveluala
Etelä-Pohjanmaan maa- ja kotitalousnaiset: Lahtinen Emilia

Sosiaali- ja terveysala
Tehy, Terveys- ja sosiaalialan ammattijärjestö Ry: Liikala Sanni-Mari, Torvikoski Ari-Pekka


Seinäjoki, Törnäväntie


Elintarvikeala
Esa ja Leila Nuottivaara: Karimerto Heidi, Koski Minna
Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa: Koivuluoma Tiina, Mäkelä Marianne
Suomen Elintarviketyöläisten liitto: Järvenoja Minna, Sarell Jani, Tekoniemi Emilia

Kone- ja tuotantotekniikka
Teknologiateollisuus Pohjanmaa: Parviainen Heidi

Ravintola ja catering-ala
Etelä-Pohjanmaan Keittiömestarit: Kannosto Henna-Sofia, Raitila Niko
Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa: Papli Gerli, Gherman Lilian, Ketola Jenna, Valkiala Markus, Saari Valtteri,
Palvelualojen ammattiliitto, Etelä-Pohjanmaan osasto: Chavez Tobias, Pakkala Sovia

Tekstiili- ja muotiala
Nurmo Lions Club: Ojala Oona


Ähtäri, Koulutie

Stipendin saajat Ähtärissä

Rakennusala
Mertala Joni, Varjanto Aatu, Vehniä Roope

Matkailuala
Korhonen Henna-Riikka, Mäenpää Miina

Ähtäri, Tuomarniementie

Metsäala
Hautanen Teemu, Kivimäki Miko, Kohtanen Juho, Venesoja Eetu

Stipendin lahjoittajat Ähtärissä
Arvid Borgin muistorahasto
Einari Vidgren Säätiö
Etelä-Pohjanmaan Rakennustaitosäätiö
Keskisuomen koneyrittäjät
Lions Club Virrat
Lions Club Ähtäri/Ouluvesi
Mäkelän Rauta Oy
PAM/Etelä-Pohjanmaan osasto ry
Reijo Uddin muistorahasto
SAK:n Kuusioalueen paikallisjärjestö
Talonrakennusteollisuuden Pohjanmaan Piiri ry
Tehy ry
Ähtärin kaupunki
Ähtärin Rotaryklubi/Matti Savelan muistorahasto