Uutiset
1.6.2022

Kiitos stipendien lahjoittajille - onnea stipendin saajille

KaisaKuivila_6644_440x480.jpg Lähihoitajaopiskelija Kaisa Kuivila Lapuan Sedusta sai Saku ry:n juhlavuosirahaston stipendin.

Sedussa vietettiin valmistumisjuhlia perjantaina 27.5. Juhlissa ojennettiin stipendejä tutkinnon suorittaneille mutta stipendejä saivat myös opintojaan jatkavat. Kiitos lahjoittajille! Stipendeillä on aina perusteensa, ja saajalleen se on kannustava kiitos hyvästä työstä.

Onnea stipendin saajille. Lämmin kiitos stipendien lahjoittajille.

Stipendien saajat ja lahjoittajat toimipisteittäin.

Ilmajoki, Ilmajoentie
Frusti Pekka, Leila ja Esa Nuottivaaran stipendirahasto
Hietanen Eveliina, Leila ja Esa Nuottivaaran stipendirahasto
Isosomppi Petri, Leila ja Esa Nuottivaaran stipendirahasto
Itälehto Jani, MTK Etelä-Pohjanmaa
Niemelä Lauri, MTK Etelä-Pohjanmaa

Kurikka
Ala-Aho Tatu, Kurikan stipendirahasto
Blomqvist Helena, Kurikan stipendirahasto
Freitas-Paajanen Zenilda, Kauhajoen stipendirahasto
Haapala Roope, Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa
Halkola Mirle, Kauhajoen stipendirahasto
Iso-Aho Petra, Tehy
Järvimäki Nea, Super
Kaari Iiro, LC Teuva
Kangas Mikael, Kurikan rotaryklubi ry
Kiviniemi Merja, LC Kurikka/Paitapiiska
Koivunen Mira, Kurikan Naisten säätiö
Koski-Säntti Marjo, Super
Kriikkula Oona, Kurikan stipendirahasto
Kriikkula Perttu, Pohjanmaan teknologiateollisuus
Kräkin Oliver, Kurikan stipendirahasto
Kuoppamäki Eero, Kurikan stipendirahasto
Kärkkäinen Minttu, Super
Latva-Koivisto Eeva, Kurikan stipendirahasto
Lepistö Jesse, Kurikan stipendirahasto
Luoma-Nirva Vilma, Super
Moilanen Eetu, Kurikan rotaryklubi ry
Moilanen Eetu, Kurikan stipendirahasto
Moilanen Eetu, LC Kurikka/Paitapiiska  
Nazari Ali,  Kurikan stipendirahasto
Nevala Juho, Talonrakennusteollisuus ry
Närvä Elviira, Kauhajoen stipendirahasto
Ojala Eemil, Kurikan stipendirahasto
Pihlaja Aaro, Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa
Piispanen Eveliina, Kurikan stipendirahasto
Riippi Juuso, Kurikan stipendirahasto
Riippi Juuso, PAM Etelä-Pohjanmaan osasto ry
Rinne Jenni, Kurikan stipendirahasto
Rintamäki Eelis, Kurikan stipendirahasto
Ritola Eemeli, Kurikan stipendirahasto
Sundman Santeri, Kurikan stipendirahasto
Suomela Janne, Kurikan stipendirahasto
Syrjälä Janne, Kurikan stipendirahasto
Taipale Pipsa, Kurikan Naisten säätiö
Tampsi Niina, Kurikan stipendirahasto
Tampsi Niina, Kurikan Martat Ry

Lappajärvi
Jokela Silja, Suomen Lähi- ja perushoitajaliitto Super Ry
Kottari Merja, Keski-Pohjanmaan Osuuspankki
Luoma-aho Niina, Tehy
Takala Reija, Tehy

Lapua  
Ala-Fossi Viljami, Sedu Lapuan stipendirahasto (Taitaja-finalisti)
Ala-Ketola Jussi, Sedu Lapuan stipendirahasto (Taitaja-finalisti)
Alponen Valtteri, Lions-Club Lapua/Alajoki
Bahrami Shahreza, Sedu Lapuan stipendirahasto
Haapasaari Hanne, Suomen Lähi- ja perushoitajaliitto Super Ry
Hahtokari Aada, Lions-Club Lapua/Alajoki
Hakomäki Sanni, Lions Club Ylihärmä
Haukka Taru, Lapuan Martat ry
Hauta Julius, Lapuan Sanomat
Hauta Julius, Sedu Lapuan stipendirahasto (Taitaja-finalisti)
Huhta Teemu, Lions-Club Lapua-Simpsiö
Joensuu Nooa, Sedu Lapuan stipendirahasto
Jokipuisto Joona, Lions Club Alahärmä
Järvi Jenni, PAM-Etelä-Pohjanmaan osasto ry
Kangosjärvi Sanni, Lapuan Naisyhdistys ry
Keski-Antila Veera, Lapuan Naisyhdistys ry
Kettunen Matias, Sedu Lapuan stipendirahasto
Kivi Mico, Lapuan Naisyhdistys ry
Kiviniemi Joonas, Lions Club Alahärmä
Koivula Veera, Sedu Lapuan stipendirahasto
Korhonen Oliver, Pohjanmaan Teknologiateollisuus ry
Korvenkari Ira, PAM-Etelä-Pohjanmaan osasto ry
Kotala Joni, Lions-Club Lapua
Kujala Eero, Pohjanmaan Teknologiateollisuus ry
Kujanpää Martti, Sedu Lapuan stipendirahasto
Kurunsaari Jasper, Sedu Lapuan stipendirahasto
Känsäkoski Aada, Sedu Lapuan stipendirahasto
Kärkkäinen Topi, Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa, Eepee
Latvala Aleksi, Lions-Club Lapua
Mertoniemi Aada, Lapuan Naisyhdistys ry  
Nygård Roni, Etelä-Pohjanmaan Sähköalan työntekijöitten liitto
Pankkonen Siina, Lapuan Naisyhdistys ry
Panula Roosa, Lapuan Naisyhdistys ry
Pitkänen Mikko, Etelä-Pohjanmaan Sähköalan työntekijöitten liitto
Pollari Niko, Sedu Lapuan stipendirahasto
Ruotsala Ville, LionsClub Ylihärmä
Suomela Heta, Lapuan Naisyhdistys ry
Takala Kiia, Tehy, Terveys- ja sosiaalialan ammattijärjestö   
Torppa Manu, Sedu Lapuan stipendirahasto
Tyynismaa Eetu, Sedu Lapuan Stipendirahasto
Valo Laura, Lions-Club Lapua
Viitasaari Valtteri, Etelä-Pohjanmaan Sähköalan työntekijöitten liitto
Vimpari Juuso, Lions Club Alahärmä
Yli-Rantala Oskari, Etelä-Pohjanmaan Sähköalan työntekijöitten liitto

Rengonharju
Harju Eetu, AKT Ry
Hauta-aho Jenna, AKT Ry
Itälaakso Konsta, Kristiinan kaupungina Rotaryklubi Ry     
Krekola Samuel, Pohjalaisten Infraklusteri Ry
Risulahti Tomi, AKT Ry
Toivola Miska, Pohjalaisten Infraklusteri Ry
Tuominen Leevi, LC Lions Ilmajoki Ilkka
Vuorenpää Antton, SKAL Pohjanmaa - Österbotten Ry
Välimäki Jesse, SKAL Pohjanmaa - Österbotten Ry
Winter Ville, Etelä-Pohjanmaan Koneyrittäjät

Seinäjoki, Rastaantaival
Berg Venla,  Tikkurila Oyj
Hautaviita Julia, Kauppias Mikko Laurilan rahasto
Kekola Henri, Talonrakennusteollisuuden Pohjanmaanpiiri ry
Kulmala Sanni, Kauppias Mikko Laurilan rahastosta
Pylkkönen Laura, Tikkurila Oyj
Raittila Jenna, Kauppias Mikko Laurilan rahasto
Saarenpää Oskari, JPT Industria Oy

Seinäjoki, Suupohjantie
Isännöinnin ammattitutkinto
Houry Kai, Aino ja Armas Pöngän stipendirahasto
Isokangas Santeri, Aino ja Armas Pöngän stipendirahasto

Liiketoiminnan perustutkinto
Alanko Joni, Etelä-Pohjanmaan myyntimiehet
Eerola Tuomas, Kauppiasneuvos Lauri Koiviston rahasto
Haapa-aho Sampo, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Haavisto Juulia, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Heikkinen Vesa, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Hietala Daniel, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Hiirikoski Lari, Etelä-Pohjanmaan myyntimiehet
Hongisto Milla, Kauppiasneuvos Lauri Koiviston rahasto
Kakkuri Henry, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Kangaskokko Kaapo, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Kivistö Santra, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Koivisto Mari, Kauppiasneuvos Lauri Koiviston rahasto
Koivisto Saku, Kauppiasneuvos Lauri Koiviston rahasto
Koro Minerva, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Kuivanen Niklas, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Kämppi Juho, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Lahtinen Joni, Aino ja Armas Pöngän stipendirahasto
Miiluniemi Mikael, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Mäkelä Vera, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Nevala Joni, Etelä-Pohjanmaan myyntimiehet
Paananen Jessika, Etelä-Pohjanmaan myyntimiehet
Peltola Lotta, Kauppiasneuvos Lauri Koiviston rahasto
Prusti Mikael, Aino ja Armas Pöngän stipendirahasto
Saine Viljam, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Salmela Veera, Etelä-Pohjanmaan myyntimiehet
Salomäki Luca, Kauppiasneuvos Lauri ja Rva Oili Koiviston stipendirahasto
Somppi Sini-Pipsa, Kauppiasneuvos Lauri Koiviston rahasto
Sumukari Antti, Kauppiasneuvos Lauri Koiviston rahasto
Talvitie Mette, Kauppiasneuvos Lauri Koiviston rahasto
Talvitie Mikael, Kauppiasneuvos Lauri Koiviston rahasto
Tyni Tuomas, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Vartiamäki Ella, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Ylinen-Luopa Siiri, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto
Ämmälä Oskari, Etelä-Pohjanmaan kauppakamarin stipendirahasto  

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto
Lehtimäki Annika,  PAM – E-P:n osasto 031 ry- yhdistys
Vaaranmaa Mira, Sedu Suupohjantie, sosiaali- ja terveysalan stipendirahasto

Sosiaali- ja terveysala
Asare Antwiwaa Enoch, Liisa ja Kalle Lähdesmäen stipendirahasto
Ayozie Francis, Liisa ja Kalle Lähdesmäen stipendirahasto
Hakamaa Roni, Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer ry
Haukilehto Niina, Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer ry
Hetekorpi Taina, Terveydenhuoltoalan ammattiliitto Tehy ry
Impponen Tuuni, Martti Pajulammen stipendirahasto
Järvilehto Jenni, Sedu Suupohjantie, sosiaali- ja terveysalan stipendirahasto
Kantola Riina-Maria, Terveydenhuoltoalan ammattiliitto Tehy ry
Katajamäki Janita, Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer ry
Kokkila Ronja, Nordic Simulators
Korkeasaari Roosa, Nordic Simulators
Korpi Helinä, Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer ry
Kuusisto Helena, Terveydenhuoltoalan ammattiliitto Tehy ry
Lahti Neea, Terveydenhuoltoalan ammattiliitto Tehy ry
Myllyaho Tuula, SAK- Seinäjoen paikallisjärjestö
Perälä Anni, Nordic Simulators
Piirainen Emmi, Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö SPEK/ Pohjanmaan Pelastusalan Liitto ry
Rintamäki Kirsi, Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer ry
Tuomisto Erica, Terveydenhuoltoalan ammattiliitto Tehy ry
Vehkakoski Veikko, Terveydenhuoltoalan ammattiliitto Tehy ry
Virtanen Ronja, SAK- Seinäjoen paikallisjärjestö

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi
Salmi Sami, Aron kyläyhdistys, Kauhajoki
Vahala Patrik, Aron kyläyhdistys, Kauhajoki

Seinäjoki, Törnäväntie
Gherman Samuel, Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa EEPEE
Hakala Eveliina, Seinäjoen koulutuskuntayhtymä Sedu Törnävä
Ketola Dijana, Etelä-Pohjanmaan Keittiömestarit ry
Kumpulainen Joona, Etelä-Pohjanmaan sähköalojen ammattiosasto  
Lae Veeti, Etelä-Pohjanmaan sähköalojen ammattiosasto
Latvala Elli, Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa EEPEE
Mikkilä Atte, Pohjanmaan teknologiateollisuus ry
Paulamäki Elina, Seinäjoen koulutuskuntayhtymä Sedu Törnävä   
Perälä Elmeri, Etelä-Pohjanmaan sähköalojen ammattiosasto
Plukka Eerik, Etelä-Pohjanmaan sähköalojen ammattiosasto
Rantanen Janina, Henrik Bitte –stipendirahasto
Rijal Kshettri Jyoti, Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa EEPEE
Syynimaa Minna, Etelä-Pohjanmaan Keittiömestarit ry
Tikka Eetu, Pohjanmaan teknologiateollisuus ry
Tuomiharju Nuutti, Pohjanmaan teknologiateollisuus ry
Yhtiö Anni, PAM - Etelä-Pohjanmaan osasto 031 ry

Ähtäri
Aho Iida, Ähtärin rotaryklubi/Matti Savelan muistorahasto
Atai Shakila, Reijo Uddin muistorahasto
Hakomäki Veera, Sedu Ähtärin stipendirahasto
Kauppi Kalle, Etelä-Pohjanmaan Koneyrittäjät ry
Kitula Tomi, Pohjanmaan Teknologiateollisuus ry
Kytönen Leevi, Einari Vidgren säätiö
Multaniemi Julia, Sedu Ähtärin stipendirahasto  
Niemenaho Ville, Einari Vidgren säätiö
Papadopoulou Aikaterini, Sedu Ähtärin stipendirahasto
Tuominen Kasperi, Pohjanmaan Teknologiateollisuus ry