Hae koulutusta
Valitse ajankohta
Alkaen:
Päättyen:
Valitse
Uutiset
24.4.2020

Onnea huhtikuussa tutkintotodistuksen saajille

Ruusut_440x480.jpg Onnea ja ruusuja jokaiselle tutkintotodistuksen saajalle!

Tutkintotodistuksen saa huhtikuussa hieno joukko ammattiosaajia. Todistukset lähetetään tässä poikkeuksellisessa tilanteessa postitse. Virtuaaliruusuja jokaiselle urakkansa loppuun saattaneelle. Onnea työhön tai jatko-opintoihin!

Tutkintotodistus on Sedussa myönnetty huhtikuussa 2020 (3.4.2020 /24.4.2020)   

Huom! Tutkintotodistuksen saaneita on enemmän. Tässä ne, jotka ovat antaneet luvan nimensä julkaisemiseen.

Sedussa HOKSin (henkilökohtaisen osaamisen kehittämissuunnitelman) mukaisesti jokainen opiskelija etenee oman suunnitelmansa mukaisesti. Aikaisempi osaaminen vaikuttaa, joten opiskeluaika samaankin tuntkintoon voi olla eri.

Sedu Ilmajoki
Eläintenhoidon ammattitutkinto (at), eläinten kouluttaja: Sarkkinen Tiina, Ähtäri.
Maatalousalan at, tuotantoeläintenhoitaja: Mansikkamäki Laura, Kauhava.
Maatalousalan erikoisammattitutkinto (eat): Alanko Sami, Kurikka; Saranpää Sonja, Seinäjoki.
Maatalousalan perustutkinto (pt), eläintenhoitaja: Nukala Sannamari, Alavus.
Maatalousalan pt, maaseutuyrittäjä: Rintamäki Toivo, Alavus.

Sedu Kurikka
Rakennusalan pt, talonrakentaja: Harjunpää Jimi, Kurikka.
Sosiaali- ja terveysalan pt, lähihoitaja: Niemi Heidi, Kauhajoki.
Sähköalan pt, sähköasentaja: Syrjälä Mikko, Kurikka.
Taideteollisuusalan pt, artesaani: Kallio Emmilotta, Seinäjoki.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan pt, elektroniikka-asentaja: Eilola Miro, Kurikka; Isoniemi Juho, Kauhajoki; Oja-Nisula Matias, Ilmajoki; Yli-Kohtamäki Kari, Kurikka.
Turvallisuusalan pt, turvallisuusvalvoja: Aspelin Joakin, Kurikka; Pitkämäki Samuel, Kurikka, Uimonen Vili-Veikka, Kurikka.

Sedu Lappajärvi
Sosiaali- ja terveysalan pt, lähihoitaja: Hotakainen Elina, Alajärvi; Kangastie Emilia, Lappajärvi; Karstila Anni, Alajärvi; Kivipelto Pekka, Alajärvi; Koppelomäki Suvi, Alajärvi; Mäkinen Mikael, Evijärvi; Nahkala Jonna, Lappajärvi; Olli Laura, Halsua; Paananen Neea, Kivijärvi; Peltokangas Tiina, Alajärvi; Takala Tiia, Alajärvi; Tiainen Meiju, Lappajärvi; Ulvinen Tarja, Lapua.

Sedu Lapua
Autoalan pt, ajoneuvoasentaja: Kolehmainen Jussi, Lapua; Muilu Juho, Lapua; Paajaste Eetu, Alajärvi; Ylinen Sami, Kauhava.
Hotelli-, ravintola- ja catering-alan pt, kokki: Isosaari Saku, Kauhava; Kujala Jami, Kauhava; Lehtonen Jenna, Lapua; Malkamäki Rami, Lapua.
Kone- ja tuotantotekniikan pt, koneistaja ja levyseppähitsaaja: Antinaho Elmeri, Kauhava; Herttua Sami, Lapua; Jussila Janne, Lapua; Kivistö Juho, Lapua; Kotala Aki, Lapua; Lobacz Jakub, Kauhava; Rinnekallio Saku, Kauhava; Ruismäki Leevi, Lapua.
Liiketalouden pt, merkonomi: Autio Jere, Lapua; Halla-aho Aili, Lapua; Piri Jesse, Kauhava.
Sosiaali- ja terveysalan pt, lähihoitaja: Kallio Veera, Lapua; Sarvela Otto, Lapua; Sippola Laura, Lapua.
Sähkö- ja automaatiotekniikan pt, sähköasentaja ja automaatioasentaja: Aalto Santeri, Lapua; Ala-Kortesmaa Tuomas, Lapua; Antinmäki Waltteri, Kauhava; Isokangas Konsta, Kauhava; Isosomppi Turo, Kauhava; Kara Miika, Lapua; Kujanpää Robert, Lapua; Mäkinen Aleksi, Kauhava; Puhakka Aleksi, Lapua; Takaluoma Eero, Lapua; Vuorenmaa Iisakki, Lapua.
Talotekniikan pt, kylmäasentaja: Hangasmaa Lauri, Lapua; Ilander Leevi, Lapua; Kosonen Valtteri, Lapua; Majaniemi Mikael, Lapua; Mattila Miika, Lapua; Paavola Hermanni, Lapua; Siltakoski Niko, Lapua; Ylinen Sami, Lapua.

Sedu Rengonharju  
Logistiikan pt, varastonhoitaja: Autio Mauri, Kurikka; Kärki Pekka, Seinäjoki; Mettälä Heikki, Ilmajoki.

Sedu Seinäjoki, Kirkkokatu 
Hiusalan pt, parturi-kampaaja: Ala-Mantila Oona, Ilmajoki; Kivelä Sofia, Kurikka; Lahti Mettemaaria, Seinäjoki.
Rakennusalan pt, talonrakentaja: Hakomäki Topias, Seinäjoki; Savioja Arttu, Seinäjoki.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja:
Lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala: Lintala Mira, Seinäjoki; Kontteli Sofia, Seinäjoki.
Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala: Lampinen Jenna, Seinäjoki.
Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala: Fränti Siiri, Kurikka; Hirvelä Alisa, Ilmajoki; Kauppinen Hertta, Virrat; Koski Janni, Seinäjoki; Lampi Elina, Kuortane; Raiski Heli, Seinäjoki; Vahertimo Ida, Kurikka.
Talotekniikan pt, putkiasentaja: Haapamäki Markus, Seinäjoki; Harviala Tuomas, Seinäjoki; Hippi Teemu, Seinäjoki; Koskinen Eetu, Parkano; Palo Arttu, Seinjoki; Perkiö Otto, Seinäjoki; Ruokamo Markus, Seinäjoki.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan pt, ICT-asentaja: Bui Quang Hieu, Seinäjoki; Hautaniemi Jere, Seinäjoki; Hellstedt Leevi, Seinäjoki; Häkkänen Arttu, Seinäjoki; Hämäläinen Peetu, Seinäjoki; Korhonen Riku, Seinäjoki; Penttala Matias, Seinäjoki; Viitamäki Santeri, Seinäjoki; Väliniemi Saku, Seinäjoki; Yli-Hakola Niilo, Seinäjoki.

Sedu Seinäjoki, Koulukatu   
Liiketalouden pt, merkonomi: Haavisto Peetu, Seinäjoki; Mäntyharju Jasmine, Kurikka; Puntala Topi, Seinäjoki; Rajala Ville, Seinäjoki; Santikko Niklas, Seinäjoki; Vanhanen Nora, Seinäjoki.
Tieto- ja viestintätekniikan pt, datanomi: Eklund Eemil, Lapua; Hautamäki Eevertti, Seinäjoki; Kalliosaari Arttu, Seinäjoki; Köykkä Oskari, Seinäjoki; Paananen Juho, Seinäjoki; Pietilä Julius, Seinäjoki; Saarikoski Erno, Seinäjoki; Tuomela Antti, Kurikka; Väljä Joonas, Seinäjoki.

Sedu Seinäjoki, Rastaantaival   
Elintarviketekniikan erikoisammattitutkinto: Erkkilä Jenni, Seinäjoki.
Isännöinnin ammattitutkinto: Dahlbacka Kim, Mustasaari; Hemminki Aija, Ilmajoki; Jokela Ville, Seinäjoki; Jyläskoski Esa-Matti, Seinäjoki; Kakkuri Teresa, Vaasa; Kuusisto Kati, Kaskinen; Lahtinen Arja, Seinäjoki; Mäki-Välkkilä Helinä, Ilmajoki; Männistö Maarit, Kurikka; Takala Jukka, Seinäjoki.
Johtamisen erikoisammattitutkinto: Bomberg Sirpa, Kristiinankaupunki; Hannila Leena, Seinäjoki; Kankaanpää Toni, Lapua; Pitkänen Tiina, Seinäjoki; Roiha Sami, Jyväskylä; Salo Sanna, Seinäjoki.
Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto: Heiniluoma Mikko, Seinäjoki; Tammela Marjo, Ilmajoki; Tuulensalo Eija, Seinäjoki.
Kaupan esimiehen erikoisammattitutkinto: Kiviniemi Anna-Maija, Alavus.
Kone- ja tuotantotekniikan pt, levyseppähitsaaja: Bushmanov Vladislav, Seinäjoki.
Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto, kodinhuoltaja: Haavisto Iida, Seinäjoki; Meh Moe, Seinäjoki; Mäyry Roosa, Seinäjoki; Toivola Miia, Seinäjoki.
Kuntoutus-, tuki- ja ohjauspalvelujen eat, työvalmentaja: Kataja Anja, Laihia; Kuhmonen Marjo, Soini; Leimola Merja, Seinäjoki; Paski Susanna, Laihia; Rentola Sirpa, Seinäjoki; Rintala Riitta, Seinäjoki.
Liiketalouden perustutkinto, Asiakaspalvelun ja myynnin osaamisala, merkonomi: Koivula Jenna, Kuopio; Lahti Emma, Seinäjoki; Zhang Jingrui, Lapua.
Liiketalouden perustutkinto, Talous- ja toimistopalvelujen osaamisala, merkonomi: Klockars Minna, Ilmajoki.
Liiketoiminnan ammattitutkinto, Liiketoiminnan palveluiden osaamisala: Ahonen Minna, Vaasa; Kallio Kaisa, Lapua; Korpi-Hallila Niina, Seinäjoki; Rintamäki Jonna, Alajärvi; Salovaara Salla-Maria, Lapua; Uitto Kristiina, Seinäjoki; Witick Kristina, Kokkola.
Liiketoiminnan ammattitutkinto, Myynnin ja markkinointiviestinnän osaamisala: Moisio Sirkka, Seinäjoki; Nyrhinen Elina, Seinäjoki; Pikkutupa Henna, Kurikka; Rikkonen Taina, Seinäjoki.
Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi: Kansanaho Pia, Evijärvi; Katajamäki Essi, Seinäjoki; Koponen Marianne, Lapua; Lahdensuo Topias, Seinäjoki; Mäyry Mikael, Seinäjoki; Raiski Annika, Jyväskylä.
Lähiesimiestyön ammattitutkinto: Malin Tomi, Isojoki.
Mielenterveys- ja päihdetyön eat: Hakala-Rahko Henna, Seinäjoki; Kujanpää Sofia, Seinäjoki; Kylli Tiia, Seinäjoki; Musta Minna, Seinäjoki.
Myynnin ammattitutkinto: Latva-Hoppala Jarno, Ilmajoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan at, henkilökohtainen avustaja ja toimitilahuoltaja: Metsälä Anita, Seinäjoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan at, toimitilahuoltaja: Salawu Kafayat Folashade, Seinäjoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan erikoisammattitutkinto: Moisio Marika, Ähtäri.
Sosiaali- ja terveysalan pt, lähihoitaja: Aho Hanna, Vimpeli; Gazdali Mohamed, Kauhajoki; Kalliomäki Minna, Isokyrö; Lauren Senni, Alavus; Leppäkangas Jutta, Seinäjoki; Mäkelä Ari, Seinäjoki; Mäki Niina, Seinäjoki; Perälä Sini, Kurikka; Sadeharju Satu, Lapua, Sirviö Hanna, Seinäjoki; Vallinhovi Aarni, Seinäjoki.
Teollisuusalojen työnjohdon erikoisammattitutkinto: Aho Aleksi, Seinäjoki; Eskeli Arttu, Helsinki (Seinäjoki); Niemelä Manne, Ilmajoki; Perälä Lauri, Seinäjoki; Perämäki Petri, Seinäjoki; Saari Jussi, Seinäjoki; Soini Heikki, Kauhajoki.
Tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto: Yliaho Pirita, Saarijärvi.
Vanhustyön eat: Wasenius-Frantsi Nina, Seinäjoki.
Välinehuoltoalan pt, välinehuoltaja: Koivusalo Anni, Lapua; Koski-Laulaja Sonja; Kauhajoki.
Yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto: Ranta Toni, Seinäjoki.
Yrittäjän ammattitutkinto, Yritystoiminnan suunnittelun ja käynnistämisen osaamisala: Akinteye Aramide, Vaasa; Alagabi Folashade, Espoo; Ayeyemi Lukman, Helsinki; Bello Azeez, Turku; Durosinmi Aminat, Helsinki; Gold Olayinka, Tampere; Ikola Raija, Seinäjoki; Morakinyo Samuel, Jyväskylä; Munir Adnan, Turku; Mustapha Misbahu, Helsinki; Raheem Prince, Helsinki; Yusuf Akande, Helsinki.

Sedu Seinäjoki, Törnäväntie  
Autoalan pt, ajoneuvoasentaja: Arosarka Roni, Kuortane; Itämäki Jonne, Seinäjoki; Kannosto Manu-Jussi, Ilmajoki; Kivistö Juho, Lapua; Lehtola Eemi, Isokyrö; Saari Tuomas, Kurikka; Saukko Matti, Seinäjoki; Toivola Severi, Kuortane; Toppari Niko, Seinäjoki.
Elintarvikealan pt, elintarvikkeiden valmistaja: Rinta-Piirto Mira, Seinäjoki.
Elintarvikealan pt, lihatuotteiden valmistaja: Haukkala Joonatan, Seinäjoki, Suuronen Nenna, Seinäjoki.
Kone- ja tuotantotekniikan pt, levyseppähitsaaja: Kiiltomäki Severi, Kuortane; Kosonen Väinö, Ilmajoki; Peltoniemi Joonas, Kuortane; Syväjärvi Elmeri, Ilmajoki; Torikka Elias, Seinäjoki.
Käsi- ja taideteollisuusalan pt, artesaani: Mäntyniemi Satu, Kauhava.
Ravintola- ja catering-alan pt, kokki: Koponen Leenamari, Lapua.
Sähköasentajan at: Peltonen Jere, Kauhava.
Sähkö- ja automaatiotekniikan pt, sähköasentaja ja automaatioasentaja: Hakala Ilari, Alavus.
Tekstiili- ja muotialan pt, mittatilausompelija: Mäntykoski Niina, Kurikka.

Sedu Ähtäri, Koulutie   
Hotelli-, ravintola- ja cateringalan pt, kokki: Tulijoki Emilia, Virrat; Ylä-Mikkola Marko, Ähtäri.
Kone- ja tuotantotekniikan pt, koneistaja ja levyseppähitsaaja: Antinaho Eetu, Karstula; Jokiaho Wiljami, Soini; Mäkelä Leevi, Alajärvi; Nokelainen Nikolas, Ähtäri; Piipponen Miro, Soini.
Matkailualan pt, matkailupalvelujen tuottaja: Myllykangas Suvi, Alavus; Salo Anniina, Ähtäri.
Rakennusalan pt, talonrakentaja: Mastomäki Aaro, Alavus; Parhiala Tuomas, Alavus.
Sosiaali- ja terveysalan pt, lähihoitaja:  
lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon oa: Kallioniemi Sanna, Alavus.
Sairaanhoidon ja huolenpidon oa: Mattinen Saana, Alavus.

Sedu Ähtäri, Tuomarniementie  
Metsäalan pt, metsäkoneenkuljettaja: Akkanen Eetu, Virrat; Koivula Joonas, Alavus; Laasonen Tuukka, Ähtäri; Leppiniemi Matias, Seinäjoki; Mäkelä Risto-Matti, Soini; Männistö Samuel, Kurikka; Mörönen Markus, Alavus; Nurmela Heikki, Alavus; Peurala Matias, Alavus; Salomäki Riku, Isojoki; Suvisalmi Roope, Kurikka; Toivola Eemeli, Alavus; Viinamäki Arttu, Lappajärvi.

 

Tarjous

Haluaisitko sinä kuulua tähän joukkoon? Onnea on opiskella kiinnostavaa alaa. Tee hyvä päätös ja lähde

Sedu tukee hyvää päätöstäsi tarjoamalla ammattitutkinnot ja ammattitutkintojen tutkinnon osat 1.4. - 31.5.2020 maksutta! Kun aloitat opintosi tai haet opintoihin toukokuun loppuun mennessä, säästät.

Ja Sedun Hakijapalvelut ohjaa ja auttaa!