Hae koulutusta
Valitse ajankohta
Alkaen:
Päättyen:
Valitse
Uutiset
30.4.2022

Onnea huhtikuussa tutkintotodistuksen saaneille

keltainen-ruusu-luonnon-valossa.jpg Onnea ja ruusuja jokaiselle tutkinnon suorittaneelle

Huhtikuussa tutkintotodistuksia ojennettiin jokaisessa Sedun toimipisteessä. Upea juhlaviikonloppu edessä - ja kesä täynnä uusia mahdollisuuksia. Onnea matkaan jokaiselle. Tuoreet tiedot ja taidot vievät eteenpäin.

Tutkintotodistus on Sedussa myönnetty huhtikuussa 2022 seuraaville

Huom! Tutkintotodistuksen saaneita on enemmän. Tässä ne, jotka ovat antaneet luvan nimensä julkaisemiseen.

pt = perustutkinto 
at = ammattitutkinto 
eat = erikoisammattitutkinto 

Sedu Ilmajoki
Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja: Joutsi Janica, Vaasa; Rautio Anna, Ilmajoki; Tikkamäki Krista, Seinäjoki.

Sedu Kurikka
Media-alan ja kuvallisen ilmaisun pt, kuvallisen ilmaisun toteuttaja: Kuusisaari Sanni, Lapua; Mattila Joni, Kurikka; Pohjola Matias, Kauhajoki; Takamäki Riia, Kurikka; Viita Mikael, Ilmajoki.
Ravintola- ja catering-alan pt, kokki: Leppäkari Krista-Annika, Kurikka.
Sosiaali- ja terveysalan pt, sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala, lähihoitaja: Halkola Mirle, Isojoki; Lahti Pinja, Isojoki; Niemi Sanna, Isojoki.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan pt, elektroniikka-asentaja: Pohjola Jere-Jonni, Seinäjoki.

Sedu Lapua  
Autoalan pt, ajoneuvoasentaja: Mäkinen Leevi, Kauhava.
Kone- ja tuotantotekniikan pt, koneistaja: Kujala Eero, Alajärvi.
Matkailualan pt, matkailupalvelujen tuottaja: Kangosjärvi Sanni, Oulu; Selin Suvi, Seinäjoki.
Rakennusalan pt, talonrakentaja: Alponen Valtteri, Lapua; Laurila Erkki-Antti, Lapua; Peltokangas Valtteri, Kauhava; Too Gler, Kauhava; Ylinen Leevi, Lapua.
Talotekniikan pt, putkiasentaja: Bahrami Shahreza, Lapua.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan pt, ICT-asentaja: Kurunsaari Jasper, Lapua; Tyynismaa Eetu, Kauhava
Sosiaali- ja terveysalan pt, sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala, lähihoitaja: Bränn Tanja, Uusikaarlepyy; Cavan-Mattila Marichu, Lappajärvi; Haak Helin, Lappajärvi; Haapasaari Hanne, Kauhava; Hahtokari Aada, Lapua; Hakomäki Sanni, Kauhava; Halonen Natja, Alajärvi; Herttua Elina, Lapua; Hilli Niina, Vimpeli; Häkkinen Venla, Alajärvi; Kämppi Sanna, Kuortane; Känsäkoski Aada, Kauhava; Luoma-aho Niina, Alajärvi; Manninen Milja, Vimpeli; Mikkilä Pia, Alajärvi; Palovuori-Pitkänen Johanna, Alajärvi; Perämäki Riikka, Kauhava; Piri Juuli, Kauhava; Reinilä Niina, Lapua; Savela Mira, Alajärvi; Siirilä-Carim Sanna, Alajärvi; Takala Kiia, Alajärvi; Takala Reija, Lappajärvi; Vainionpää Sofia, Lapua.
Sähkö- ja automaatioalan pt, sähköasentaja ja automaatioasentaja: Jokipuisto Joona, Kauhava; Latvala Aleksi, Lapua; Nygård Roni, Alajärvi; Viitasaari Valtteri, Alajärvi.

Sedu Rengonharju  
Kuljetusalan ammattitutkinto, henkilökuljetusten osaamisala: Hakala-Annila Sanna-Kaisa, Laihia.
Kuljetusalan at, tavarakuljetusten osaamisala: Abardoua Nabil, Vaasa.
Logistiikan perustutkinto, linja-autonkuljettaja: Keskinen Niko, Seinäjoki.
Logistiikan pt, varastonhoitaja: Kuronen Janne, Ilmajoki; Laumo Tuukka, Seinäjoki; Lindroos Pasi, Vaasa; Rinta-Hirvelä Tilda, Kurikka; Vuorinen Markus, Seinäjoki.
Logistiikan pt, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Hakala Joni, Alavus; Lohikoski Jenni, Kurikka; Lång Janina, Närpiö; Otsomaa Valtteri, Teuva; Pietinen Nea, Seinäjoki.

Sedu Seinäjoki, Rastaantaival   
Kone- ja tuotantotekniikan pt, koneasentaja: Hanka Eeli, Seinäjoki; Koivuniemi Olli, Kurikka; Kujala Jani, Seinäjoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan at, laitoshuoltaja: Seppälä Satu, Seinäjoki; Vainio Toni, Seinäjoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan at, toimitilahuoltaja: Hannula Sabiina, Seinäjoki; Kohonen Katja, Seinäjoki; Malkki Roosa, Töysä.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan at, toimitilahuoltaja ja kodinhuoltaja: Rantanen Jonna, Seinäjoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan erikoisammattitutkinto: Vaskela Petteri, Karvia.
Rakennusalan pt, talonrakentaja: Hasani Nasir, Seinäjoki; Kantola Satu, Seinäjoki; Kekola Henri, Seinäjoki; Koivu Visa, Seinäjoki; Mäenpää Henna, Seinäjoki; Niemi Vilma, Seinäjoki; Santikko Miska, Seinäjoki; Shahedi Mahdi, Seinäjoki.
Talotekniikan pt, putkiasentaja: Latvala Pyry, Alavus; Mamak Ismail, Ilmajoki; Rinta-Torala Oskari, Seinäjoki.

Sedu Seinäjoki, Suupohjantie
Ajoneuvoalan erikoisammattitutkinto, ajoneuvoalan esimiestyön osaamisala: Kaukola Juha, Mustasaari.
Isännöinnin ammattitutkinto: Hankilanoja Susan, Vaasa; Isokangas Santeri, Seinäjoki; Koivusalo Pirre, Kauhava; Murtomäki Kari, Kauhava; Mäkinen Ulf, Laihia; Märijärvi Jussi, Seinäjoki; Öhrmark Hannele, Mäntsälä.
Isännöinnin erikoisammattitutkinto: Paski Ulla, Seinäjoki.
Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto, johtamisen ja yritysjohtamisen osaamisala: Ahopelto Juuso, Ilmajoki; Kannasto Elisa, Vaasa; Kitinoja Minna, Seinäjoki; Kujanpää Elina, Kauhava; Saarni Nora, Kristiinankaupunki.
Liiketoiminnan ammattitutkinto, liiketoiminnan palveluiden osaamisala: Ala-Huikku Katja, Seinäjoki; Saxlund-Hietala Laura, Seinäjoki.
Liiketoiminnan ammattitutkinto, myynnin ja markkinointiviestinnän osaamisala: Hannula Marjo, Seinäjoki.
Liiketoiminnan ammattitutkinto, taloushallinnon osaamisala: Jakola Nina, Sievi.
Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi: Ala-Korte Fanni, Seinäjoki; Alanko Joni, Ilmajoki; Eerola Tuomas, Ilmajoki; Hongisto Milla, Seinäjoki; Kivimäki Lucas, Seinäjoki; Koivisto Saku, Seinäjoki; Lammi Emmiina, Seinäjoki; Latvatalo Veeti, Seinäjoki; Marttila Niko, Seinäjoki; Nevala Joni, Seinäjoki; Paananen Jessika, Seinäjoki; Salmela Veera, Alavus; Sarasmo Johanna, Ilmajoki; Talvitie Mette, Alavus; Talvitie Mikael, Alavus; Vinni Patrik, Ilmajoki; Ylinen Emilia, Kurikka.
Lähiesimiestyön ammattitutkinto: Etelä-Aho Keijo, Laihia.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja.
Ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala: Niemi Juha, Alavus.
Lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala: Alanko Sinna, Seinäjoki; Blommendahl Valtteri, Kurikka; Järvilehto Jenni, Kurikka; Katajamäki Janita, Kuortane; Korri Emilia, Seinäjoki; Kuusisaari Anni, Lapua; Rantanen Enna, Seinäjoki.
Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala: Arola Janna, Seinäjoki; Veintie Ville, Ähtäri.
Perustason ensihoidon osaamisala: Honkola Milla, Seinäjoki; Huhtanen Suvi, Kurikka; Korkeasaari Roosa, Seinäjoki; Laihorinne Iisakki, Seinäjoki; Latosaari Fanny, Seinäjoki; Peltokangas Riikka, Seinäjoki; Perälä Anni, Seinäjoki; Perälä Jasmin, Seinäjoki; Pöytäkangas Tero, Seinäjoki; Suopuro Viivi, Seinäjoki; Vainionpää Wilma, Seinäjoki.
Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala: Kokko Petra, Kihniö; Piirainen Emmi, Seinäjoki; Siikala Riikka, Seinäjoki; Yli-Välitalo Jonna, Seinäjoki.
Suunhoidon osaamisala: Jalonen Jenna, Seinäjoki.
Vanhustyön erikoisammattitutkinto, muistihoitaja (EAT): Mettomäki Johanna, Alavus; Mustalahti Johanna, Seinäjoki; Nurmela Jenni, Seinäjoki.
Vanhustyön erikoisammattitutkinto, saattohoitaja (EAT): Ojala Päivi, Kurikka; Ylitalo Pia, Seinäjoki.
Tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto: Järvi Kirsi, Kauhava; Koskipuisto Emilia, Lappajärvi.

Sedu Seinäjoki, Törnäväntie  
Autoalan pt, ajoneuvoasentaja: Kauppi Tomi, Vimpeli; Kärkelä Miro,Parkano; Luukko Jaakko, Seinäjoki; Puska Iiro, Seinäjoki; Saarela Niko, Parkano.
Autoalan pt, autokorinkorjaaja: Holkkola Matti, Kauhava.
Elintarvikealan pt, elintarvikkeiden valmistaja: Korpela Ronja, Seinäjoki.
Elintarviketeollisuuden at, liha-alan osaamisala: Onilude Mathew, Raisio.
Erityisruokavaliopalvelujen eat, dieettikokki: Holm Sari, Leppävirta; Kultala Minna, Kokkola; Mäenpää Noora, Seinäjoki.
Ravintola- ja catering-alan pt, kokki: Gherman Samuel, Ilmajoki; Ketola Dijana, Seinäjoki; Vierula Suphap, Seinäjoki.
Ravintola- ja catering-alan pt, tarjoilija: Heino Tiia, Seinäjoki; Nättylä Janette, Ähtäri.
Sähkö- ja automaatioalan pt, sähkö- ja automaatioasentaja: Keski-Salmi Konsta, Seinäjoki; Knuts Ville-Veikko, Seinäjoki; Koivusalo Jami, Seinäjoki; Korpela Julius, Seinäjoki; Lae Veeti, Isokyrö; Mäki Atte-Iivari, Seinäjoki; Norolampi Viljami, Isokyrö; Perttu Topi, Laihia; Perälä Elmeri, Seinäjoki; Plukka Eerik, Isokyrö; Poikkimäki Eetu, Seinäjoki; Puska Tuukka, Seinäjoki; Riippi Jussi, Seinäjoki; Torvinen Juuso, Ilmajoki; Tuomiharju Nuutti, Seinäjoki; Tupila Kristian, Ilmajoki; Tynjälä Topi, Seinäjoki.
Tekstiili- ja muotialan pt, mittatilausompelija: Hiiri Iida, Hämeenkyrö.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan pt, ICT-asentaja: Kauppinen Markus, Seinäjoki; Rajalampi Joel, Seinäjoki; Salin Aleksi, Seinäjoki; Syväjärvi Maija, Seinäjoki.

Sedu Ähtäri, Koulutie   
Kone- ja tuotantotekniikan pt, koneistaja: Virkamäki Heikki, Ähtäri.
Matkailupalvelujen at: Järvinen Jutta, Kurikka.  
Puualan pt, puuseppä: Johansson Dimitri, Ähtäri.
 
Sedu Ähtäri, Tuomarniementie  
Metsäalan ammattitutkinto, metsäkoneenkuljetuksen osaamisala, metsäkoneenkuljettaja: Pahkajärvi Timo, Kauhava.  
Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja: Hautalahti Jesse, Alavus; Kurssi Antton, Laihia; Niemenaho Ville, Soini; Tuominen Miro, Ähtäri.
Sosiaali- ja terveysalan pt, ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala, lähihoitaja: Aittolampi Heidi, Ähtäri; Haavisto Virpi, Ähtäri; Hakomäki Veera, Alavus; Koivulampi Mervi, Ähtäri; Korpi Anni, Alavus; Kämäräinen Martta, Alavus; Metsälä Saraella, Alavus; Multaniemi Julia, Ähtäri; Saarenmaa Kimmo, Alajärvi; Silvennoinen Sirja, Ähtäri.

 

Upea joukko ihmiisä, joilla on tuoreet tiedot ja taidot. Haluaisitko kuulua joukkoon? Kehitä osaamistasi tai aloita ihan uusi ura. Katso, mitä Sedussa on alkamassa