Hae koulutusta
Valitse ajankohta
Alkaen:
Päättyen:
Valitse
Uutiset
22.12.2021

Onnea joulukuussa tutkinnon suorittaneille

Ruusuja tutkinnon suorittaneille. Onnea ja ruusuja jokaiselle tukinnon suorittaneelle!

Joulukuussa tutkintotodistuksia myönnettiin Sedun jokaisessa toimipisteessä. Koronan varjossa isoja juhlia ei järjestetty mutta sitä lämpimämmin vastuuohjaajat ja koulutuspäälliköt saattelivat tutkintotodistuksen saavuttaneet eteenpäin. Kokonainen tutkinto on hieno saavutus; se on osoitus ammattitaidosta, jonka avulla on hyvä ponnistaa pitkälle. Tutkinto antaa aina paremmat mahdollisuudet myös jatko-opintoihin. Onnea jokaiselle & hyvää joulua kaikille. Onnea uuteen vuoteen!

Tutkintotodistus on Sedussa myönnetty joulukuussa 2021 seuraaville

Huom! Tutkintotodistuksen saaneita on enemmän. Tässä ne, jotka ovat anataneet luvan nimensä julkaisemiseen.
pt = perustutkinto 
at = ammattitutkinto 
eat = erikoisammattitutkinto 
 
Sedu Ilmajoki
Eläintenhoidon ammattitutkinto, eläintenkouluttaja (AT): Ilter Sevil, Mustasaari; Uljas Saara, Turku.
Maatalousalan ammattitutkinto, maatilatyöntekijä: Tuomela Hannu, Lappajärvi; Välkkilä Eero, Ilmajoki.
Viljelijän ammattitutkinto: Saari Jukka, Kurikka.

Sedu Kurikka
Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto, kuvallisen ilmaisun toteuttaja: Jyräkoski Paula, Kauhajoki.
Puualan perustutkinto, puuseppä: Koivisto Santeri, Kauhajoki.
Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja: Haapaniemi Roni, Teuva; Hietikko-Kaukola Juho, Kurikka; Nevala Juho, Kurikka; Noppa Niko, Kauhajoki; Palmunen Sami, Kurikka; Rintamäki Eelis, Kurikka; Sundman Santeri, Kurikka.
Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja: Vaaranmaa Juuso, Kurikka; Välkkilä Johannes, Ilmajoki.
Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja ja automaatioasentaja: Viitasaari Pietari, Kurikka.
Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja: Naukkarinen Veeti, Kurikka.

Sedu Lappajärvi
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, sairaanhoidon ja huolenpidon oa. lähihoitaja: Ala-Nissilä Nelli, Kankaanpää; Erkinheimo Milla, Kauhava; Svartsjö Virve, Lappajärvi.

Sedu Lapua  
Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja: Joensuu Nooa, Alajärvi; Turja Joni, Alajärvi.
Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja: Omar Adnan, Seinäjoki; Omar Sabri, Seinäjoki; Santoo Pia, Seinäjoki.
Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi: Kaappola Katariina, Lapua.
Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja: Suomela Heta, Kauhava.
Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja: Silla Paavo, Kauhava.
Sosiaali- ja terveysala, koulutus hoiva-avustamisen työtehtäviin: Arpala Teija, Vimpeli; Finnilä Heli, Alajärvi; Halla-aho Miia, Alajärvi; Hurmerinta Maritta, Vimpeli; Karttunen Pentti, Alajärvi; Keisala Henna, Soini; Ketola Minna, Lappajärvi; Ketonen Ritva, Alajärvi; Luoma-aho Anu, Alajärvi; Niemitalo Miika, Alajärvi; Päällysaho Kalle, Lappajärvi; Setälä Hilkka, Alajärvi.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen oa, lähihoitaja: Timo Jimi, Vimpeli.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja: Haapanen Olli, Lapua.  

Sedu Rengonharju  
Logistiikan perustutkinto, linja-autonkuljettaja: Karhumaa Ari-Pekka, Kuortane; Mäntyniemi Daniel, Kauhajoki.
Logistiikan perustutkinto, varastonhoitaja: Raittila Jani, Seinäjoki; Sadeharju Anu, Lapua; Savunen Henri, Seinäjoki.
Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Kaura Satu, Kauhajoki.
Palvelulogistiikan ammattitutkinto: Keski-Jaskari Jonna, Ilmajoki.
Rakennusalan perustutkinto, maarakennuskoneenkuljettaja: Anttila Julius, Alavus; Syrjäläinen Leevi, Karvia.

Sedu Seinäjoki, Rastaantaival   
Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneasentaja: Lammentausta Aaro, Seinäjoki, Pyhälahti Topi, Seinäjoki.
Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja: Tampio Ville, Seinäjoki.
Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja: Korovnikov Sergei, Seinäjoki, Lassila Atte, Alajärvi; Raitila Arttu, Ilmajoki.
Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari: Haukkala Ida, Vimpeli; Huhtasaari Niko, Ilmajoki; Olsson Kia-Maria, Seinäjoki; Syrjänen Jenna, Seinäjoki; Takala Pekka, Seinäjoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, laitoshuoltaja: Kuusisto Janita, Kauhajoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, laitoshuoltaja ja toimitilahuoltaja: Pippola Mari, Seinäjoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, toimitilahuoltaja: Hakamaa Outi, Seinäjoki; Honkala Nina, Ähtäri; Ojaniemi Katja, Kurikka; Olkkonen Sirpa, Virrat; Palomäki Rita, Kurikka; Rintakorpi Bella, Seinäjoki; Tainio Maria, Kauhava.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, toimitilahuoltaja: Puotinen Tiia, Seinäjoki.
Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja: Alkio Joel, Kauhajoki; Jussila Vexi, Ilmajoki; Kallonen Juho, Seinäjoki; Korpi Niko, Seinäjoki; Lötjönen Rami, Kuortane: Say Reh; Seinäjoki; Soininen Lauri, Seinäjoki; Välimäki Juho, Seinäjoki.
Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja: Juupajärvi Mika, Seinäjoki; Karimov Akhmetzhan, Kauhajoki; Mäkelä Lassi, Seinäjoki; Mäkynen Aleksi, Alavus; Mutikainen Leevi, Seinäjoki; Raiski Niko, Ilmajoki; Salo Aapo, Seinäjoki.

Sedu Seinäjoki, Suupohjantie
Hius- ja kauneudenhoitoalan pt, Kampaajatyön osaamisala, Parturityön osaamisala: Koivisto Hanna, Alavus.
Isännöinnin ammattitutkinto: Kivilahti Anne-Mari, Kauhajoki.
Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto, Johtamisen ja yritysjohtamisen osaamisala: Hilonen Jenny, Nivala; Lampila Iida, Ähtäri.
Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja: Alzwee Wafaa, Seinäjoki.  
Liiketoiminnan ammattitutkinto, Liiketoiminnan palveluiden osaamisala: Hietikko Nina, Seinäjoki; Jokiaho Mari, Seinäjoki; Kumpulainen Cecilia, Karstula.
Liiketoiminnan ammattitutkinto, Myynnin ja markkinointiviestinnän osaamisala: Kalliomäki Jouni, Seinäjoki; Oljakka Kristian, Kauhava; Olli Petra, Seinäjoki; Suorauha Hannele, Isokyrö.
Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi: Al-Marrani Yahya, Seinäjoki; Ala-Ranta Kirsi, Ilmajoki: Golbiak Satu, Seinäjoki; Kokkila Jenni, Kauhava; Peltola Sami, Isokyrö; Pollari Katja, Seinäjoki; Pöllänen Roosa, Seinäjoki: Viljamaa Joacim, Seinäjoki.
Majoitus- ja ravitsemisalan esimiestyön erikoisammattitutkinto: Pollari Johanna, Alavus.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja.
Ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala: Korpela Taavetti, Seinäjoki; Lakaniemi Emilia, Vimpeli; Ränssi Susanna, Seinäjoki.
Lasten ja nuorten hoidon ja kasvatuksen osaamisala: Auru Juha, Kauhajoki; Lampinen Katariina, Isojoki; Martola Marjut, Seinäjoki; Nieminen Roosa, Alajärvi; Stenberg Ida, Seinäjoki; Taurula Erkki, Seinäjoki; Vaitovaara Neea, Seinäjoki.
Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala: Aro Emilia, Seinäjoki; Kallioniemi Jasmine, Seinäjoki; Koskela Laura, Tampere; Lampakka Iina, Seinäjoki; Luukkonen Mika, Lapua; Mumararungu Naomi, Seinäjoki; Mäkinen Seidi, Seinäjoki; Niemistö Kai, Kurikka; Nukala Marita, Seinäjoki; Saarto Hanne, Seinäjoki.
Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala: Back Päivi, Seinäjoki; Kangasniemi Milla, Kurikka.
Vammaistyön osaamisala: Kivelä Laura, Alajärvi.  
Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi: Ojala Tuukka, Soini; Ylilammi Rami, Kankaanpää.  
Vanhustyön erikoisammattitutkinto, ikävalmentaja (EAT): Vekka Pia, Hattula.  
Vanhustyön erikoisammattitutkinto, ikääntyneen ihmisen palveluohjaaja (EAT): Jansson Raisa, Jämsä; Lo Giudice Francesca, Laihia.  
Vanhustyön erikoisammattitutkinto, muistihoitaja (EAT): Adler Niina, Ilmajoki; Ahonen Mia, Kerava; Flink Irma, Perho; Haapala Roosamari, Rantasalmi; Hakanen Tiina, Jalasjärvi; Koskela Mari, Perho; Käkelä Heli, Kuusamo; Matinlassi Sanna, Oulu; Norola Katja, Akaa.
Vanhustyön erikoisammattitutkinto, saattohoitaja (EAT): Luoma Maarit, Kauhava; Niemelä Minna, Alajärvi; Rantala Piia, Kauhava.
Välinehuoltoalan perustutkinto, välinehuoltaja: Isomaa Reetta, Alavus.
Yrittäjän ammattitutkinto, Yritystoiminnan suunnittelun ja käynnistämisen osaamisala: Adediran Bukunmi, Oulu; Adesanya Elijah, Oulu; Niaz Ajaz, Kangasala; Nyamekyeh Henry, Seinäjoki; Oguadinma Emeka, Forssa; Olafusi Olukayode, Forssa.

Sedu Seinäjoki, Törnäväntie  
Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja: Antila Aatu, Seinäjoki; Peurala Joonas, Alavus.
Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori: Jantsikene Teele, Lapua; Koukkari Juulia, Seinäjoki; Turpela Vilja, Vimpeli.
Elintarvikealan perustutkinto, lihatuotteiden valmistaja: Hautala Oskar, Seinäjoki.
Elintarvikejalostuksen ammattitutkinto, liha-alan osaamisala: Ripsomaa Markus, Jyväskylä.
Erityisruokavaliopalvelujen erikoisammattitutkinto, dieettikokki: Takala Sari, Ilmajoki; Vainio Marika, Ilmajoki; Valtanen Anne, Oulu.
Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki: Hakala Eetu, Seinäjoki; Järvenpää Johannes, Seinäjoki; Tuikka Karoliina, Seinäjoki.
Ruokapalvelujen ammattitutkinto, suurtalouskokki: Kaleva Katja, Seinäjoki.
Sähkö- ja automaatioalan erikoisammattitutkinto, sähköasennusmestari: Ojaniemi Marko, Kurikka.
Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, automaatioasentaja: Kontoniemi Jussi, Alavus.
Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja Tuomisto Elias, Seinäjoki.
Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähkö- ja automaatioasentaja: Moilanen Mikko, Seinäjoki; Peltokangas Jan-Mikael, Seinäjoki; Pölönen Perttu, Seinäjoki; Tuomisto Joni, Seinäjoki; Vähämaa Veeti, Ilmajoki;  
Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, mittatilausompelija: Alalantela Katja, Lapua.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja: Rajalahti Tomi, Seinäjoki; van Kampen Mauri, Seinäjoki.

Sedu Vaasa
Kuljetusalan ammattitutkinto, henkilökuljetusten osaamisala: Mannai Wassim, Isokyrö.
Kuljetusalan ammattitutkinto, tavarakuljetusten osaamisala: Hilli Mikael, Vimpeli.

Sedu Ähtäri, Koulutie
Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja: Hauta-aho Niilo, Ähtäri; Vierunketo Toni, Alavus.                                                 
Matkailupalvelujen ammattitutkinto: Sillanpää Jari, Isokyrö.                                                                                                                  
Puuteollisuuden perustutkinto, puuseppä: Gyllenbögel Petri, Alavus; Peltoniemi Kristian, Kurikka.    
Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja: Balk Jori, Ähtäri; Moisio Veeti-Matias Ähtäri; Murtomäki Jimmy, Mänttä-Vilppula; Virolainen Matias, Ähtäri; Vuorimäki Joakim, Ähtäri.           
Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki; Poikonen Antti, Virrat.            
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala, lähihoitaja: Ekola Monica, Alavus; Lampi Joanna, Alavus.                    
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala, lähihoitaja: Hirvonen Hannele, Ähtäri.  
Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja; Hartikainen Jouni, Virrat; Kalliomäki Topias, Alavus; Kuismin Joona, Alavus; Pitkäaho Vili, Ähtäri; Sarvikas Joonas, Alavus.

Sedu Ähtäri, Tuomarniementie  

Metsäalan ammattitutkinto, metsätalousyrittäjä: Hänninen Liisa, Ilmajoki; Sääskilahti Kimmo, Seinäjoki.  
Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja: Alatalo Eemil, Ähtäri; Harjula Eetu, Keuruu; Kallioaho Joonas, Virrat; Korpi Santtu, Virrat; Koskenvalta Jimi, Kurikka; Kytönen Leevi, Ähtäri; Martikainen Markus, Ähtäri; Ränkimies Joni, Alajärvi; Vilkki Juho, Lahti.
Sosiaali- ja terveysala, koulutus hoiva-avustamisen työtehtäviin: Aho Solja, Ähtäri; Hämäläinen Miia, Alavus; Korvenaho Tuula, Virrat; Kovaniemi Antti, Kuortane; Leppäniemi Janita, Teuva; Mantila Satu, Alavus; Sormunen Nina, Alavus; Tolvanen Anneli, Alavus.