Hae koulutusta
Valitse ajankohta
Alkaen:
Päättyen:
Valitse
Uutiset
23.6.2021

Onnea kesäkuussa tutkintotodistuksen saajille

Ruusuja tutkinnon suorittaneille. Onnea tutkintotodistuksesta!

Sedussa tutkintotodistuksia myönnetään lähes joka kuukausi kahdesti, kesäkuussa kuitenkin vain juhannuksen alla. Sitä suuremmin on aihetta iloon, kun kesän korvalla on saanut tutkinnon kaikki suoritukset kunnialla tehtyä. Onnea jokaiselle tutkinnon suorittaneelle!

Tutkintotodistus on Sedussa myönnetty kesäkuussa 2021

Huom! Tutkintotodistuksen saaneita on enemmän. Tässä ne, jotka ovat antaneet luvan nimensä julkaisemiseen.

Osa tutkinnon suorittaneista on saanut kaikki tutkintoon vaadittavat suoritukset tehtyä jo aiemmin, ja tutkintotodistukseen on kirjoitettu sen mukaisesti aikaisempi päivämäärä.

Sedu Ilmajoki
Eläintenhoidon ammattitutkinto, eläintenkouluttaja (AT): Jyllilä Terhi, Kauhajoki.
Eläintenhoidon at, trimmaaja (AT): Keihonen Satu-Elina, Kihniö; Kuusinen Piia, Kurikka; Luoma Iiris, Seinäjoki; Mäki Satu, Kurikka.
Maatalousalan pt, maaseutuyrittäjä: Salo Nico, Kurikka.

Sedu Kurikka   
Sosiaali- ja terveysalan pt, lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala, lähihoitaja: Heikkilä Taina, Kauhajoki; Koivisto-Kokko Henna, Kauhajoki; Mäki-Korpela Tero, Ilmajoki; Nevala Eero, Kauhajoki; Ojanen Miia, Kurikka; Salo Netta, Kauhajoki; Tuohimaa Jenna, Kurikka.
VALMA, ammatillisen koulutuksen valmentava koulutus: Alatalo Jenny, Kurikka; Järvinen Joona, Kurikka; Lampinen Jarno, Kurikka; Mustasaari Leevi, Kurikka; Pukkila Lotta, Kurikka.

Sedu Lapua  
Kone- ja tuotantotekniikan pt, koneistaja: Annala Jussi, Kauhava; Korkeaniemi Ville; Mäkynen Tomi, Seinäjoki; Piri Markus, Kauhava; Raparanta Antti, Kauhava.
Liiketalouden pt, merkonomi: Luoma Jenna, Lapua.    
Liiketoiminnan pt, merkonomi: Ollila Janna, Lapua.
Matkailualan pt., matkailupalvelujen tuottaja: Panula Harri, Lapua.        
Sosiaali- ja terveysalan pt, Ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala, lähihoitaja: Björkbacka Sari, Alajärvi; Langhed Jarmo, Alajärvi; Lepistö Arja, Kauhava; Lindeman Nora, Alajärvi; Lumijärvi Outi, Alajärvi; Marjamäki Eeva, Alajärvi; Mattila Maria, Kauhava; Pesu Tiina, Alajärvi; Rantakangas Sirpa, Alajärvi; Rintala Kristiina, Alajärvi; Salo Ruut, Alajärvi; Sippola Raili, Kuortane; Tuokkola Lea, Alajärvi.
VALMA, ammatillisen koulutuksen valmentava koulutus: Ahola Matias, Kauhava; Alalantela Maiju, Lapua; Friman Milja, Lapua; Heikkilä Emilia, Kauhava; Latvala Niina, Kauhava; Ojala Aleksi, Lapua; Paavola Aada, Lapua; Parkkonen Matias, Lapua; Pelkkala Salla, Kauhava; Pollari Alexander, Kauhava; Rajala Aarni, Lapua; Räihä Emmi, Seinäjoki; Saarilehto Kristian, Kauhava.

Sedu Rengonharju  
Kuljetusalan at, metsäteollisuuden kuljetusten osaamisala: Haikonen Henri, Teuva; Harjanne Jaakko, Seinäjoki; Korpi Jenni, Seinäjoki; Virtanen Markku, Alavus.
Logistiikan pt, autonkuljettaja: Jaskari Jussi, Lapua; Pulkkinen Antti, Ilmajoki.
Logistiikan pt, varastonhoitaja: Rinta-Möykky Leo, Kauhajoki.
Logistiikan pt, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Ahola Nicky, Seinäjoki; Korpela Jere, Kurikka; Lauhaluoma Sami, Kristiinankaupunki; Luoma Sami, Lapua.
Rakennusalan pt, maarakennuskoneenkuljettaja: Laitila Markus, Seinäjoki; Mäntylä Elias, Ilmajoki.

Sedu Seinäjoki, Rastaantaival   
Kone- ja tuotantotekniikan pt, levyseppähitsaaja: Lähdesmäki Timo, Kurikka.

Sedu Seinäjoki, Suupohjantie
Hius- ja kauneudenhoitoalan pt, kampaajatyön/parturityön osaamisala: Amiri Mohammad, Seinäjoki; Isoniemi Laura, Alajärvi; Jaakkola Milena, Seinäjoki;  Pasto Niko, Alavus; Salonen Sari, Seinäjoki; Valli Annastiina, Ilmajoki.
Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi: Autio Mari, Kurikka; Fell Dani, Seinäjoki; Luoma Jari, Lapua; Matalamäki Lauri, Seinäjoki; Mäki-Kihniä Meeri, Seinäjoki; Niemelä Juha, Evijärvi; Puska Jonas, Seinäjoki.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja.
Ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala: Ala-Röyskö Oona, Seinäjoki; Haapoja Eila, Isokyrö; Hakkarainen Viivi, Kurikka; Hirvonen Pirita, Kuortane; Laine Reetta, Karvia; Lehto Sinikka, Vimpeli; Mäkisalo Anita, Isojoki; Peltokangas Gladys, Lappajärvi; Ritola Rosa, Isokyrö; Viinikka Minna, Kurikka.
Lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala: Hietala Sini, Seinäjoki; Hölli Jere, Seinäjoki; Jaakonaho Tytti, Seinäjoki; Kuoppa Joonas, Seinäjoki; Laukkonen Salla, Seinäjoki; Mustikkamaa Kati, Seinäjoki; Pohjasmäki Päivi, Seinäjoki; Rekand Varje, Seinäjoki; Valtonen Pauliina, Seinäjoki.
Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala: Alarinta Sirpa, Seinäjoki; Kallionalusta Salla, Seinäjoki; Lehtisaari Salla, Seinäjoki.
Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala: Njogu Kellen, Seinäjoki, Behluli Veronika, Kosovo; Fazliu Fitore, Kosovo; Gashi Erion, Kosovo; Hyseni Bleta, Kosovo; Isenaj Nakie, Kosovo; Isufi Melisa, Kosovo; Konjufca Aurela, Kosovo; Konjufca Donika, Kosovo; Krosa Artina, Kosovo; Mustafa Diellza, Kosovo; Preshtreshi Ardita, Kosovo; Qorri Sara, Kosovo; Rexhepi Vanesa, Kosovo; Zejnullahu Lirijeta, Kosovo.
Vammaistyön osaamisala: Anttila Sofia, Alavus; Kälviäinen Minna, Ilmajoki.
Sosiaali- ja terveysala, koulutus hoiva-avustamisen työtehtäviin: Kalliokoski Liisa, Lapua; Kulma-aho Teija, Alavus; Kuhanen Nina, Ähtäri.
Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi: Perälampi Jere, Alajärvi.
VALMA, ammatillisen koulutuksen valmentava koulutus: Aikala Sanna, Kurikka; Alavesa Oona, Seinäjoki; Anttila Janna, Ilmajoki; Arola Marjaana, Isokyrö; Berg Vilma, Seinäjoki; Bohjanen Venla, Ilmajoki; Eskeli Teemu, Seinäjoki; Grönfors Janette, Seinäjoki; Hahka Kim- Olav, Isokyrö; Hamunen Katariina, Seinäjoki; Honkaniemi Aaron, Seinäjoki; Häkki Sonja, Isokyrö; Isomäki Onni, Seinäjoki; Jalava Janica, Seinäjoki; Kalliokoski Ilona, Seinäjoki; Kangas Emilia, Vimpeli; Kaura Krista, Seinäjoki; Kivimäki Anna, Seinäjoki; Kivimäki Saara, Seinäjoki; Klemelä Luna, Seinäjoki; Klemetti Jami, Isokyrö; Kujanpää Sara, Peräseinäjoki; Kukkonen Eero, Isokyrö; Kulju Mirkka, Seinäjoki; Kuusalo Elias, Isokyrö; Lehtonen Emmi, Seinäjoki; Leimola Miitta, Seinäjoki; Liljanko Tomi, Kauhajoki; Lyytikäinen Elias, Ilmajoki; Mäki-Valkama Heini, Seinäjoki; Penttala Marianna, Seinäjoki; Piksilä Riku, Seinäjoki; Pohjolainen Adessa, Seinäjoki; Puntola Sanni, Kauhava; Rauhala Niilo, Seinäjoki; Selin Nelli, Seinäjoki; Toivonen Santra; Seinäjoki; Uusimaa Sofia, Seinäjoki; Vaarankorpi Nea, Seinäjoki; Vehmas Lassi Seinäjoki; Viitanen Jessica, Kuortane; Vuorenmaa Eetu, Soini; Vuori Saija, Kauhajoki; Ylinen Petra, Seinäjoki; Yli-Sikkilä Miki, Seinäjoki.

Sedu Seinäjoki, Törnäväntie  
Autoalan pt, ajoneuvoasentaja: Ayoubi Naim Mohammad, Seinäjoki.
Elintarvikealan pt, leipuri-kondiittori: Jouhki Mira, Seinäjoki.
Erityisruokavaliopalvelujen eat, dieettikokki: Huhtinen Sirpa, Ruovesi; Keskitalo Birgitta, Tornio; Markkanen Niina, Kajaani; Sivén Hanna, Hyvinkää; Virtanen Sirpa, Soini.
Ravintola- ja catering-alan pt, kokki: Luoma Niko, Varvikko Ulla.
Ravintola- ja catering-alan pt, tarjoilija: Mertanen Mette, Seinäjoki.
Ruokapalvelujen at, suurtalouskokki: Korppinen Ritva, Seinäjoki.
Sähkö- ja automaatioalan at, automaatioasentaja: Mansikkamäki Janne, Sastamala; Pekonniemi Jyrki, Seinäjoki; Rintala Lauri, Seinäjoki; Salo Niilo, Seinäjoki.
Sähkö- ja automaatioalan pt, sähköasentaja: Jokiaho Kimi, Seinäjoki; Katila Oona, Seinäjoki; Lukkarila Roni, Seinäjoki; Rintala Leevi, Ilmajoki.
Sähkö- ja automaatioalan pt, sähkö- ja automaatioasentaja: Aho Petri, Seinäjoki; Heikkilä Jesse, Seinäjoki; Kekarainen Pyry, Seinäjoki; Keski-Jyrä Milla, Seinäjoki; Koivumäki Valtteri, Lapua; Pispa Jaakko, Seinäjoki; Rautakumpu Jaani, Seinäjoki; Salminen Mikael, Seinäjoki.
Tekstiili- ja muotialan pt, mittatilausompelija: Eklund Naomi, Seinäjoki.

Sedu Vaasa

Logistiikan pt, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Kotajärvi Julia, Mustasaari.

Sedu Ähtäri, Koulutie   
Autoalan pt, ajoneuvoasentaja: Kestinmäki Eetu, Ähtäri.
Rakennusalan pt, talonrakentaja: Raivio Joona, Ähtäri.
VALMA, ammatillisen koulutuksen valmentava koulutus: Jokinen Niina, Ähtäri; Multaniemi Jasmiina, Ähtäri; Neulaniemi Ella, Alajärvi; Pääkkö Petri, Ähtäri; Ristolainen Minja, Ähtäri; Saarman Atte, Ähtäri.

Sedu Ähtäri, Tuomarniementie  

Metsäalan at, metsäkoneenkuljettaja: Rissa Juha, Seinäjoki.
Metsäalan at, metsätalousyrittäjä; Koskiahde Johanna, Seinäjoki.
Metsäalan pt, metsäkoneenkuljettaja; Asunmaa Oskari, Alavus; Köykkä Noora, Kauhajoki.
Sosiaali- ja terveysalan pt, Ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala, lähihoitaja: Ala-Luoma Anu-Riikka, Alavus; Lepistö Piia, Kuortane.