Uutiset
22.6.2022

Onnea kesäkuussa tutkintotodistuksen saaneille

Juhannusruusu_6983_440x480.jpg Onnea ja ruusuja jokaiselle tutkinnon suorittaneelle

Juhannuksen alla onnittelemme suurta määrää tavoitteellisia opiskelijoita, jotka ovat saaneet tutkintonsa valmiiksi. Tuorein tiedoin ja taidoin tutkintotodistus taskussa on hyvä suunnata työelämään ja/tai jatko-opintoihin. Onnea jokaiselle! Nyt juhlitaan sinua ja kesää!

Onnea kesäkuussa tutkinnon suorittaneille  

pt = perustutkinto 
at = ammattitutkinto 
eat = erikoisammattitutkinto 

Huom! Tutkintotodistuksen saaneita on enemmän. Tässä ne, jotka ovat antaneet luvan nimensä julkaisemiseen.


Sedu Ilmajoki
Eläintenhoidon ammattitutkinto, eläintenkouluttaja (AT): Koppelomäki Sanna, Vaasa.
Maatalousalan ammattitutkinto, maataloustyöntekijä: Korpela Hermanni, Laihia; Ristilä Riku, Laihia.
Maatalousalan erikoisammattitutkinto, maatilan johtamisen osaamisala: Säntti Merja, Kurikka.  
Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja: Latvajärvi Päivi, Oulu; Lehtimäki Jenni, Seinäjoki.
Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä: Kangasmaa Kai-Kristian, Ilmajoki; Kukkamäki Olli, Seinäjoki.

Sedu Kurikka
Media-alan ja kuvallisen ilmaisun pt, kuvallisen ilmaisun toteuttaja: Tiisjärvi Julia, Seinäjoki.
Sähkö- ja automaatioalan pt, sähköasentaja: Koivuniemi Eetu, Kurikka; Savela Iisakki, Kurikka.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan pt, elektroniikka-asentaja: Mattila Arttu, Ilmajoki.
Turvallisuusalan pt, turvallisuusvalvoja: Hussaini Aref, Seinäjoki; Saarimäki Jami, Kurikka.
Turvallisuusalan at: Männikkö Elina, Seinäjoki.

Sedu Lapua  
Autoalan pt, ajoneuvoasentaja: Sillanpää Paavo, Alajärvi.
Kone- ja tuotantotekniikan pt, levyseppähitsaaja: Ojavainio Mikael, Kauhava; Salonpää Jari, Lapua.
Liiketoiminnan pt, merkonomi: Kettula Iiris, Seinäjoki; Rantanen Minna, Lapua; Takala Antti, Lapua.
Rakennusalan pt, talonrakentaja: Örn Eemeli, Kauhava.
Sosiaali- ja terveysalan pt, Ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala, lähihoitaja: Vettenranta Toni, Lapua.
Sosiaali- ja terveysalan pt, sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala, lähihoitaja: Alanen Jenna, Kauhava; Mäki Justiina, Lapua; Yli-Peltola Marie, Lapua.
Talotekniikan pt, putkiasentaja: Ala-Fossi Viljami, Kauhava; Sillanpää Risto, Lapua.

Sedu Rengonharju  
Kuljetusalan at, tavarakuljetusten osaamisala: Elgland Janne, Vimpeli; Raivio Jere, Seinäjoki.
Logistiikan pt, autonkuljettaja: Mäkelä Markus, Seinäjoki.
Logistiikan pt, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Ahlström Mikko, Ilmajoki; Ketola Mia, Kauhava; Laasala Amanda, Seinäjoki; Neva-Keturi Jani, Kurikka; Virtala Janne, Ilmajoki.

Sedu Seinäjoki, Rastaantaival   

Kone- ja tuotantotekniikan pt, koneistaja: Katajamäki Miska, Isokyrö.
Pintakäsittelyalan pt, maalari: Forsman Henna, Seinäjoki, Jousmäki Sennu, Seinäjoki; Kivipelto Matilda, Seinäjoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan at, kodinhuoltaja ja toimitilahuoltaja: Perälä Ulla, Ilmajoki; Tuominen Maarit, Kauhajoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan at, laitoshuoltaja: Ahtela Minna, Alavus; Kokko Tiina, Seinäjoki; Mansikkaharju Marja, Kurikka; Olli Tanja, Kauhava; Vanhamäki Eija, Lappajärvi; Virolainen Heli, Ähtäri.  
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan at, laitoshuoltaja ja toimitilahuoltaja: Sivula Arja-Liisa, Alajärvi.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan at, toimitilahuoltaja: Brandtell Maarit, Seinäjoki; Klemetti Kirsi, Peräseinäjoki; Laakso Tuula, Seinäjoki; Lehtinen Milla, Peräseinäjoki; Memoeva Svetlana, Lapua; Pasanen Marjo, Kuortane; Pöntinen Maritta, Lapua; Raukko Janne, Seinäjoki; Vahala Marjo, Ilmajoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan pt, toimitilahuoltaja: Vehmas Lassi, Seinäjoki.
Talotekniikan pt, putkiasentaja: Hautamäki Eetu, Seinäjoki.
Tuotantotekniikan at, levy- ja hitsaustekniikan osaamisala: Koponen Tero, Seinäjoki.

Sedu Seinäjoki, Suupohjantie
Hius- ja kauneudenhoitoalan pt, kampaaja, parturi: Hantula Sanna, Seinäjoki; Palo Aada, Seinäjoki.
Hius- ja kauneudenhoitoalan pt, kosmetiikkaneuvoja: Haukka Sofia, Seinäjoki; Siirtola Jutta, Seinäjoki.
Isännöinnin ammattitutkinto: Hippula Jaana, Vaasa.
Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto, Johtamisen ja yritysjohtamisen osaamisala: Honkanen Sari, Kuortane; Isosomppi Kimmo, Kauhava; Kangassalmi Kristiina, Seinäjoki; Köykkä Sampsa, Ilmajoki; Petäjistö Sanna-Mari, Kurikka; Pirttikangas Petri, Kankaanpää; Pitkämäki Sari, Seinäjoki; Winter Liisa, Kauhava.
Kasvatus- ja ohjausalan at, koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja: Ala-Vannesluoma Heidi, Seinäjoki; Bollström Satu, Alavus; Heikkilä Henna, Ilmajoki; Järvi Kati, Seinäjoki; Järvinen Eveliina, Kurikka; Katajamäki Hanna, Alavus; Nelimarkka Soile, Ilmajoki; Oikari Mikko, Ähtäri; Ranne Ella, Seinäjoki; Röyskö Anneli, Kauhajoki; Saukko Susanna, Ilmajoki; Sepponen Carita, Alavus; Välinen Jenni, Alavus; Yli-Hakola Leena, Seinäjoki.
Liiketoiminnan ammattitutkinto, Liiketoiminnan palveluiden osaamisala: Hautasaari Hanna, Savonlinna; Jalonen Miia, Seinäjoki; Saarela Tanja, Ylöjärvi; Salo Jaana. Seinäjoki; Savela Anne, Alajärvi; Töyrälä Päivi, Ilmajoki.
Liiketoiminnan ammattitutkinto, Myynnin ja markkinointiviestinnän osaamisala: Alaluusua Anna, Rovaniemi; Happ Christoph, Seinäjoki; Rauhala Tero, Ilmajoki; Ylimäki Heidi, Seinäjoki.  
Liiketoiminnan ammattitutkinto, Taloushallinnon osaamisala: Lindqvist Henna, Alajärvi; Peuralahti Pirkko, Isojoki.
Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi: Haka Tella, Ilmajoki; Konttinen Sara, Jyväskylä; Luoma Kirsi, Kauhava; Lyytikäinen Samu, Ilmajoki; Mäkilampi Virpi, Seinäjoki; Saari Vili, Ilmajoki; Salmenoja Niina, Seinäjoki; Takala Mikael, Ilmajoki.
Lähiesimiestyön ammattitutkinto: Alanko Riitta-Liisa, Teuva; Koskela Taina, Kurikka; Moilanen Henna, Isokyrö; Nikko Kirsti, Seinäjoki; Pulkkinen Anu, Kauhava; Rajamäki Anna-Maija, Seinäjoki; Syri Reetta, Seinäjoki; Tönurist Lily, Seinäjoki.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja.
Ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala: Hosseini Reza, Seinäjoki; Hämeenniemi Arja, Alajärvi; Kivipelto Milja, Alajärvi; Muilu Julia, Seinäjoki; Myllyaho Tuula, Kuortane; Ojala Linda, Kurikka; Pellinen Vera, Kauhajoki; Rajaniemi Jaana, Kurikka; Sivunen Sofia, Ilmajoki; Vetämäjärvi Iida, Alavus.
Lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala: Ahonen Iida, Seinäjoki; Haapasalmi Saara, Seinäjoki; Hanhikoski Piia, Seinäjoki; Ojala Aada, Seinäjoki; Ylijoki Veera, Lapua; Yli-Karjanmaa Mirah, Ilmajoki.
Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala: Hollanti Jukka, Alavus; Nikkanen Olli, Lapua; Turja Ella-Maija, Seinäjoki; Virtanen Ronja, Seinäjoki.
Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala: Katara Jenna, Seinäjoki; Keisala Jyrki, Ilmajoki; Kleimola Satu, Seinäjoki; Kormano Niina, Ilmajoki; Nurminen Mari, Seinäjoki.
Suunhoidon osaamisala: Saarinen Anne-Mari, Seinäjoki.
Vammaistyön osaamisala: Malmi Miia, Kauhava.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, perustason ensihoitaja: Lötjönen Jasmiini, Seinäjoki.
Tieto- ja viestintätekniikan pt, datanomi: Nikkinen Saku, Ilmajoki.
Tuotannon esimiestyön erikoisammattitutkinto, työnjohtaja: Juurikivi Tanja, Kangasala; Karimerto Tuomo, Seinäjoki; Kellokoski Tomi, Seinäjoki; Koivula Ville, Seinäjoki; Oksanen Miikka, Kangasala; Saarenkivi Riina, Forssa; Sinisalmi Pasi, Seinäjoki.
Vanhustyön erikoisammattitutkinto, muistihoitaja (EAT): Pulli Miia, Äänekoski.
Vanhustyön erikoisammattitutkinto, ikääntyneen ihmisen palveluohjaaja (EAT): Välimaa Teija, Kurikka.
Yrittäjyyden ammattitutkinto, Yritystoiminnan suunnittelun ja käynnistämisen osaamisala: Araya Gómez Natalia, Kauniainen; Dagne Lukas, Helsinki; Palacin Silva Maria, Helsinki.
Yrittäjän ammattitutkinto, Yritystoiminnan suunnittelun ja käynnistämisen osaamisala: Keskinen Elisa, Seinäjoki; Louhela Neea, Virrat.

Sedu Seinäjoki, Törnäväntie  
Ajoneuvoalan ammattitutkinto, korjaamopalvelun osaamisala: Cederberg Christian, Vöyri; Huhtala Eetu, Kurikka; Ilomäki Timo, Kuortane; Kallio Harri, Kurikka; Knip Matias, Mustasaari; Lahnakoski Tero, Kristiinankaupunki; Lehtonen Pasi Kristiinankaupunki; Viitala Sami, Lapua; Vuorela Harri, Ilmajoki; Westerlund Guy, Mustasaari.
Autoalan pt, ajoneuvoasentaja: Ekman Vesa, Seinäjoki; Hautamäki Antti, Teuva; Niemelä Niko, Kauhajoki; Mäki Oskari, Seinäjoki; Mäki-Kihniä Veikka, Seinäjoki.
Autoalan perustutkinto, autokorinkorjaaja: Arola Matias, Seinäjoki; Kleemola Valtteri, Alavus.
Elintarviketeollisuuden ammattitutkinto, liha-alan osaamisala: Rahikka Juho, Kauhajoki; Rautiainen Markku, Raisio; Salonen Jussi-Pekka, Kauhajoki.
Erityisruokavaliopalvelujen eat, dieettikokki: Karjalainen Mira, Karstula; Lace Marite, Puumala; Lepola Sanni, Helsinki; Raunio Juulia, Seinäjoki; Saartoala Hanna, Kokkola; Untinen Minna, Kokkola.
Ravintola- ja catering-alan pt, kokki: Yli-Rahnasto Iiris, Seinäjoki.
Ravintola- ja catering-alan pt, tarjoilija: Roukala Elisa, Seinäjoki.
Sähkö- ja automaatioalan pt, sähkö- ja automaatioasentaja: Hertzog Anthony, Seinäjoki; Hietala Christian, Seinäjoki; Hippi Joona, Seinäjoki; Lehtinen Elina, Seinäjoki; Pihlajaniemi Topi, Seinäjoki; Polvisalo Matti, Kurikka; Rauhala Eetu, Seinäjoki; Roos Topi, Kauhava; Turpeinen Tuomas, Seinäjoki; Virtanen Teemu, Seinäjoki; Willgren Miika, Seinäjoki.
Teknisen suunnittelun pt, suunnitteluassistentti: Peerat Wichapa, Kokkola; Sten Lotta, Vaasa.

Sedu Vaasa
Logistiikan pt, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Daban Sinan, Vaasa; Hautio Nick, Vaasa; Salonen Markus, Vaasa.
 
Sedu Ähtäri, Koulutie   
Matkailualan pt, matkailupalvelujen tuottaja sekä yo-tutkinto, Ähtärin lukio: Salo Janette, Alajärvi.
Ravintola- ja cateringalan pt, kokki: Sundgren Juhani, Virrat.
Sähkö- ja automaatiotekniikan pt, sähköasentaja: Koivula Niko, Alavus.

Sedu Ähtäri, Tuomarniementie  

Metsäalan pt, metsäkoneenkuljettaja: Paavola Antti-Jussi, Kurikka; Uusineva Matti, Ilmajoki.

 

Kesä ja loma tulossa. Ajatukset kohti uutta...
Mitä sinä haluaisit opiskella? Tutustu Sedun koulutustarjontaan! Verkko-opintoja tai monimuoto-opintoja voit opiskella työn ohella. Valitse ammattiala, sinulle sopivin kampus ja opiskelutapa sedu.fi/koulutushaku