Uutiset
27.5.2022

Onnea toukokuussa juhliville

Ruusut_juhlaan_440x480.jpg Onnea ja ruusuja jokaiselle tutkinnon suorittaneelle

Toukokuussa tutkinnon suorittaneita on paljon - ja Sedussa juhlitaan jokaisessa talossa isosti ihan livenä. Yhteensä 335 henkilöä saa tänään tutkinnon valmiiksi; perustutkintotodistuksen saa 279 henkilöä, ammattitutkintotodistus ojennetaan 28 henkilölle ja erikoisammattitutkinnon on niin ikään suorittanut 28 henkilöä. Kaksi tutkintoa, siis ammatillisen perustutkinnon ja ylioppilastutkinnon, on suorittanut 22 ahkeraa opiskelijaa. Onnea jokaiselle tutkinnon suorittaneelle.

Tänä vuonna, siis tammikuusta tähän päivään, tutkintotodistuksen on Sedussa saanut yhteensä 901 henkilöä.

Onnea tutkintotodistuksen saajille toukokuussa

Huom! Tutkintotodistuksen saaneita on enemmän. Tässä ne, jotka ovat antaneet luvan nimensä julkaisemiseen.

pt = perustutkinto; at = ammattitutkinto; eat = erikoisammattitutkinto 

Sedu Ilmajoki, Ilmajoentie
Eläintenhoidon ammattitutkinto, eläintenkouluttaja: Peltola Saara, Pori.
Maatalousalan erikoisammattitutkinto, Maatilan johtamisen osaamisala: Suvanto Samuel, Kurikka.
Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja: Hietanen Eveliina, Laihia; Kallionalusta Tatjana, Kauhajoki; Kangas Pirita, Seinäjoki; Saraketo Johanna, Kurikka; Vuolle Mirella, Ilmajoki.
Maatalousalan pt, maaseutuyrittäjä: Frusti, Pekka, Seinäjoki; Hemminki Lauri, Kauhava; Isosomppi Petri, Kauhava; Itälehto Jani, Ilmajoki; Kamppila Simo, Kauhava; Kivioja Tuukka-Matias, Kurikka; Mantere Taisto, Lapua; Mäki-Saari Juuso, Isokyrö; Mänty Jussi-Pekka, Ilmajoki; Niemelä Lauri, Lapua; Ojanperä Ville, Ilmajoki; Rinne Markus, Ilmajoki; Rintaluoma Joni, Kurikka; Sippola Ville, Lapua; Somppi Teemu, Kauhava; Taittonen Paavo, Vaasa; Uusi-Luomalahti Toivo, Kihniö.

Sedu Kurikka 
Media-alan pt, kuvallisen ilmaisun toteuttaja: Hyyppä Jose, Seinäjoki; Jouppi Essi, Ilmajoki; Järvenpää Jenna, Ilmajoki; Koivunen Mira, Kurikka; Lepistö Saija, Ilmajoki; Luoma Laura, Kurikka; Lähdesmäki Jenni, Ilmajoki; Parkkari Ella-Maria, Alajärvi; Piispanen Eveliina, Kankaanpää; Rinne Jenni, Kurikka.
Puuteollisuuden pt, puuseppä: Kräkin Oliver, Seinäjoki.
Rakennusalan pt, talonrakentaja: Chanth Siru, Kurikka; Hanka Tami, Seinäjoki (myös yo-tutkinto).
Ravintola- ja catering-alan pt, kokki: Alkula Irene, Kurikka; Nazari Ali, Kristiinankaupunki.
Sosiaali- ja terveysalan pt, lähihoitaja:
Lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala: Paloneva Sofia, Kauhajoki; Raittila Jasmin, Teuva; Söderlund Anette, Ilmajoki.
Ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala: Männikkö Sarianne, Kurikka.
Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala: Annanmäki Noora, Kauhajoki; Hietakangas Iida, Kurikka; Kariluoma Sara, Kurikka; Kaura-aho Heta, Kurikka; Keväänranta Amanda, Kurikka; Koski Emma, Kurikka; Kunnaspuro Ella, Teuva (myös yo-tutkinto); Kärkkäinen Minttu, Teuva; Luoma-Nirva Vilma, Teuva (myös yo-tutkinto); Lustila Sani, Kurikka; Nevala Ronja, Teuva (myös yo-tutkinto); Närvä Elviira, Kauhajoki; Ojala Iida, Ilmajoki; Ojala Säde, Kurikka; Ojanen Josefiina, Kauhajoki; Peltola Ella, Kurikka; Rantakoski Laura, Teuva; Ristiharju Neea, Isojoki; Saarela Helena, Kurikka; Syrjälä Mira, Kurikka (myös yo-tutkinto); Tuomisto Vilma, Kurikka; Varismäki Miia, Kurikka.
Sähkö- ja automaatioalan pt, sähköasentaja: Koivula Juho, Kurikka; Kriikkula Perttu, Kurikka (myös yo-tutkinto); Ojala Eemil, Ilmajoki (myös yo-tutkinto); Ritola Eemeli, Ilmajoki; Suomela Janne, Kurikka; Viljanen Veeti, Kurikka.
Taideteollisuusalan pt, artesaani: Haavisto Pinja, Kurikka; Ilomäki Jenna, Kauhajoki; Kriikkula Oona, Kurikka (myös yo-tutkinto); Latva-Koivisto Eeva, Kurikka; Latvaniemi Essi, Teuva; Mäkinen Sonja, Seinäjoki; Saarela Emilia, Ilmajoki; Saunala Meri, Kurikka; Saunala Vilhelmiina, Kurikka; Turunen Josefiina, Kauhajoki; Villanen Janita, Ilmajoki.
Talotekniikan pt, putkiasentaja: Kaari Iiro, Teuva; Lindholm Christoffer, Kurikka; Moilanen Eetu, Kauhajoki; Sillanpää Oskari, Kurikka; Syrjälä Janne, Kurikka; Syrjälä Topi, Kauhajoki; Uusitalo Kaapo, Kurikka.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan pt, elektroniikka-asentaja: Alhainen Mona, Ilmajoki; Hautala Joni, Kurikka; Hautamäki Toni, Kurikka; Hietala Micael, Kurikka; Kiili Eero, Teuva; Koivisto Samuel, Kurikka; Lepistö Jesse, Kurikka; Mäki-Kamppi Matias, Ilmajoki; Mäkynen Niko, Kurikka; Teräs Petteri, Kurikka.
Turvallisuusalan pt, turvallisuusvalvoja: Haapala Roope, Ilmajoki; Hobin Noora, Lapua; Härkönen Tommi, Alajärvi; Keskitalo Jenna, Soini; Kinnunen Onni, Kurikka; Marttila Tiia, Kauhajoki; Matalamäki Noora, Kurikka; Mattila Elisa, Kauhava; Nokelainen Ninja, Kurikka; Perälä Janita, Teuva; Peräsalo Julia, Seinäjoki; Pihlaja Aaro, Kauhajoki; Taipale Pipsa, Kurikka; Takala Veera, Ilmajoki; Varpula Sofia, Seinäjoki; Viemerö Niko, Seinäjoki; Viljanmaa Aapo, Ilmajoki.
Turvallisuusvalvojan erikoisammattitutkinto, turvallisuusvalvoja: Korpela Miia, Seinäjoki; Sääkslahti Nitta, Hattula; Vainionpää Joni, Alavus; Viinikka Jyrki, Pietarsaari; Wehkoja Annika, Alajärvi.

Sedu Lapua  
Autoalan pt, ajoneuvoasentaja: Aila Samu, Lapua; Lehtola Eetu, Alajärvi.
Kone- ja tuotantotekniikan pt, koneistaja: Fedenko Pavel, Isokyrö; Korpi Iikka, Kauhava; Lehto Juuso, Kauhava; Mäki Eemeli, Kauhava.
Kone- ja tuotantotekniikan pt, levyseppähitsaaja: Kotala Joni, Lapua; Mertoniemi Toni, Kauhava; Mäenpää Samuel, Kauhava; Salimäki Toni, Kauhava.
Liiketoiminnan pt, merkonomi: Haukkala Leevi, Kauhava; Jutila Aukusti, Kauhava; Koivula Veera, Kauhava; Korvenkari Ira, Kauhava; Kärkkäinen Topi, Lapua.
Matkailualan pt, matkailupalvelujen tuottaja: Aalto Milana, Kauhava; Haukka Taru, Alajärvi; Mäkinen Jessica, Kauhava.
Rakennusalan pt, talonrakentaja: Kiviniemi Joonas, Kauhava; Korpilahti Jere, Kauhava; Näykki Eetu, Lapua; Petrov Stepan, Kauhava; Pienräihä Riku, Kauhava.
Ravintola- ja catering-alan pt, kokki: Järvi Jenni, Kauhava; Kangas Laura, Lapua; Kohtala Emmi, Lapua
Sosiaali- ja terveysalan pt, sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala, lähihoitaja: Jokela Silja, Alajärvi; Juden-Pulkkinen Niina, Lappajärvi; Kangastie Erin, Lappajärvi; Korpi Aada, Kauhava; Kottari Merja, Evijärvi; Metsänheimo Inkalilja, Lapua; Nurminen Emmi, Alajärvi; Ormiskangas Sanna, Soini; Osmonen Terhi, Lappajärvi; Peräsalo Anu, Lapua; Saarenpää Susanna, Kauhava; Ukonmäki Pihla-Maria, Alajärvi; Vainionpää Jenna-Sofia, Lapua.
Sähkö- ja automaatioalan pt, sähköasentaja ja automaatioasentaja: Hannila Perttu, Laihia; Huhta Teemu, Lapua; Kalliokoski Lenni, Lapua; Kattelus Jere, Lapua; Kaukola Mikael, Lapua; Korkiatupa Jermu, Kauhava; Luoma Iiro, Lapua; Ojala Ilari, Lapua; Rajala Nico, Lapua; Siili Jesse, Lapua; Sillanpää Juho, Lapua; Yli-Muilu Veeti, Lapua.
Talotekniikan pt, putkiasentaja: Hauta Julius, Lapua; Hänninen Niklas, Lapua.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan pt, ICT-asentaja: Hänninen Rasmus, Lapua;  Mohseni Hassan, Seinäjoki; Muilu Veeti-Jussi, Kauhava.

Sedu Rengonharju  
Logistiikan pt, autonkuljettaja: Ristimäki Matias, Seinäjoki; Vuollet Wili-Veeti, Kurikka; Yrttimaa Ronja, Ilmajoki.
Logistiikan pt, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Brandt Lauri, Seinäjoki; Haavisto Miro, Alavus; Harju Eetu, Ilmajoki; Harviala Miska, Seinäjoki; Haukkala Manuel, Seinäjoki; Hauta-Aho Jenna, Ilmajoki; Hautamäki Rami, Kauhava; Heinonen Akseli, Seinäjoki; Heinonen Miika, Seinäjoki; Hunnakko Ville, Kurikka; Isolehto Anton, Seinäjoki; Jauhiainen Aatu, Seinäjoki; Järvilahti Eero, Alavus; Kannonmaan Jussi, Kurikka; Kiviniemi Anniina, Ilmajoki; Koivuniemi Joni, Ilmajoki; Kronqvist Aleksi, Haapajärvi; Kujanpää Jere, Ilmajoki; Lehtimäki Mikael, Seinäjoki; Markkila Tomi, Kurikka; Maunu Sara, Seinäjoki; Müür Christian, Seinäjoki; Mäkelä Santeri, Alavus; PItkämäki Tuomas, Kauhajoki; Rautjärvi Miska, Seinäjoki; Risulahti Tomi, Kurikka; Somero Tommi, Kurikka; Toivonen Valtteri, Kuortane; Toppari Teemu, Seinäjoki; Tuominen Juho, Seinäjoki; Tuominen Leevi, Ilmajoki; Varttila Aaro, Seinäjoki;  Vuorenpää Antton, Kurikka; Välimäki Jesse, Seinäjoki.
Palvelulogistiikan eat, Varastologistiikan osaamisala: Hautamäki Olli-Pekka, Alavus; Silvonen Kari, Alavus; Valtari Henry, Seinäjoki.
Rakennusalan pt, maarakennuskoneenkuljettaja: Itälaakso Konsta, Kristiinankaupunki; Krekola Samuel, Seinäjoki; Kuusisto Jani, Kurikka; Lappalainen Niko, Kurikka; Luoma-aho Matias, Alajärvi; Mäkinen Konsta, Kauhava; Pukkila Timo, Kauhava; Poromaa Juha, Vaasa; Say Reh Julius, Seinäjoki; Toivola Miska, Alavus; Varpu-Luoma Aki, Ilmajoki; Winter Ville, Ilmajoki.

Sedu Seinäjoki, Rastaantaival 
 
Kone- ja tuotantotekniikan pt, koneistaja: Häkki Atte, Isokyrö; Väliaho Juho, Alavus.
Kone- ja tuotantotekniikan pt, levyseppähitsaaja: Al-Ona Faisal, Seinäjoki; Altaee Salwan, Seinäjoki; Arosarka Luka, Kuortane; Hakala Onni, Seinäjoki; Lindberg Tino, Ilmajoki; Välimäki Leevi, Seinäjoki.
Pintakäsittelyalan pt, Maalari: Jousmäki Sennu, Seinäjoki; Kivipelto Matilda, Seinäjoki; Lehtinen Ville, Seinäjoki
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan at, laitoshuoltaja: Hella Juneth, Lapua; Mäntylä Hanna, Lappajärvi; Vainionpää Emma, Seinäjoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan at, toimitilahuoltaja: Hietala Satu, Seinäjoki; Tahsin Kadir, Seinäjoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan pt, kiinteistönhoitaja: Kujanpää Mika, Isokyrö.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan pt, toimitilahuoltaja: Latvala Johanna, Seinäjoki.
Rakennusalan pt, talonrakentaja: Ala-Koskela Marko, Seinäjoki; Hanhikoski Tiitus, Seinäjoki; Kuusisto Juho, Seinäjoki; Samedi Roholla, Seinäjoki.
Talotekniikan pt, Putkiasentaja: Männikkö Janne, Seinäjoki; Roth Casimir, Seinäjoki.

Sedu Seinäjoki, Suupohjantie

Hius- ja kauneudenhoitoalan pt, kampaaja, parturi: Eklund Susanna, Seinäjoki; Hjelt Neea, Seinäjoki; Keski-Korhonen Minja, Seinäjoki; Ketoja Susanna, Seinäjoki; Kivelä Kaisa, Ilmajoki; Koskela Maikku, Seinäjoki; Pakkanen Viivi, Seinäjoki; Selivanova Anastasiia, Seinäjoki; Vaaranmaa Mira, Kurikka; Välimäki Jasmin, Seinäjoki.
Hius- ja kauneudenhoitoalan pt, kosmetiikkaneuvoja: Joensuu Katariina, Seinäjoki; Joensuu Petra, Seinäjoki; Kalliomäki Netta, Seinäjoki; Kaura Susanna, Kristiinankaupunki; Lehtimäki Annika, Seinäjoki.
Isännöinnin at: Heiska Elina, Laihia; Utter Aki, Lapua.
Johtamisen ja yritysjohtamisen eat, Johtamisen ja yritysjohtamisen osaamisala: Ahonen Riina, Kuortane; Fiskaali Mikko, Seinäjoki; Haapala Veli-Pekka, Kauhajoki; Hakola Paula, Lapua; Hellstén Riina, Ilmajoki; Härkönen Kirsi, Ähtäri; Ilin Jaakko, Seinäjoki; Jaskari Susanna, Seinäjoki; Juppo Tanja, Seinäjoki; Keto Minja, Evijärvi; Komsi Kirsi, Kurikka; Kuivila Leena, Lapua; Lappi Katja, Kaustinen; Liesmäki Merja, Kuortane; Mäki Taru, Alavus; Roth Riitta, Alavus; Sillanpää Tytti, Seinäjoki; Soini Kaisu, Seinäjoki; Soltin Päivi, Tampere; Viitamäki Eveliina, Ilmajoki.
Liiketoiminnan at, Liiketoiminnan palveluiden osaamisala: Kaislasuo Lea, Kuopio; Kalliosaari Laura, Seinäjoki; Myllyviita Tuija, Seinäjoki.
Liiketoiminnan at, Myynnin ja markkinointiviestinnän osaamisala: Elo Niina, Mustasaari; Kujala Marja-Leena, Isokyrö.
Liiketoiminnan at, Taloushallinnon osaamisala: Kilpeläinen Sanna, Seinäjoki; Viljanen Katri, Kurikka.
Liiketoiminnan eat, Henkilöstöhallinnon osaamisala: Nummelin Minna, Korsnäs.  
Liiketoiminnan eat, Myynnin ja markkinointiviestinnän osaamisala: Kangasluoma-Haakana Annu, Seinäjoki. Liiketoiminnan pt, merkonomi: Haapolahti Annukka, Seinäjoki (myös yo-tutkinto); Ikola Jessica, Seinäjoki; Kalliokoski Sofia, Seinäjoki; Kitinoja Emmi, Seinäjoki; Kiviniemi Niilo, Seinäjoki; Lahti Elviira, Seinäjoki; Lahtinen Joni, Seinäjoki; Mikkilä Marko, Seinäjoki; Nummiola Pinja, Seinäjoki (myös yo-tutkinto); Ristimäki Sari, Seinäjoki; Viitanen Iida-Sofia, Kuortane; Virtanen Ville, Ilmajoki; Wallenius Amanda, Seinäjoki.
Lähiesimiestyön at: Autere Sanna, Seinäjoki; Hänninen Sari, Seinäjoki; Häyhä Sari, Lapua; Lahti Henna, Seinäjoki; Markkanen Valtteri, Seinäjoki; Metsäpelto Vuokko, Lapua; Rajamäki Maria, Seinäjoki; Rasivirta Jutta, Seinäjoki; Rinta-Valkama Antti, Vaasa; Taskinen Pirjo, Seinäjoki; Välimaa Markus, Seinäjoki.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja.
Ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala: Al Ghalibi Saif, Seinäjoki; Ala-Heikkilä Iida, Alavus; Ala-Mutka Jolly, Seinäjoki; Aronen Heli, Teuva; Asare Antwiwaa Enoch, Kuopio; Ayozie Francis, Helsinki; Frimpong Uriah, Helsinki; Hällbacka Maarit, Kurikka; Koivisto Krista, Kauhava; Lehtimäki Susanne, Seinäjoki; Navea Lourdes Ponio, Seinäjoki; Rantala Miia, Kurikka; Saari Jenni, Teuva.
Lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala: Etula Jennika, Alajärvi; Hakamaa Roni, Ilmajoki; Koivisto Noora, Kuortane; Loukasmäki Siiri, Seinäjoki; Pohjola Sofia, Seinäjoki; Ylijoki Viivi, Lapua.
Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala: Hetekorpi Taina, Seinäjoki; Hirvilammi Tiina, Seinäjoki; Korpi Saana, Seinäjoki; Kuusela Merika, Seinäjoki; Luoma Janina, Kauhava; Mäenpää Diana, Isokyrö; Puhakka Emma, Lapua; Pöyhönen Sini-Maria, Seinäjoki; Rentola Lotta, Seinäjoki; Sundberg Pauliina, Ilmajoki; Taittonen Vili, Seinäjoki; Vehkakoski Veikko, Alavus; Ämmälä Jemina, Seinäjoki.
Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala: Hautala, Laura, Kauhava; Impponen Tuuni, Seinäjoki; Jokinen Laura, Seinäjoki; Järvenpää Emmi, Seinäjoki; Kantola Riina-Maria, Seinäjoki; Kattelus Lotta, Lapua; Lahti Neea, Ilmajoki; Latvala Aada-Lina, Seinäjoki; Liesmäki Johanna, Kuortane; Lindgren Hanna, Isokyrö; Niemenmaa Sanni, Seinäjoki; Tuomisto Erica, Kurikka; Unkeri Vilma, Seinäjoki.
Suunhoidon osaamisala: Rautakorpi Mari, Lapua.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, perustason ensihoitaja.
Perustason ensihoidon osaamisala: Filppula Henriikka, Kauhava; Puls Cindy, Alajärvi.
Tieto- ja viestintätekniikan pt, datanomi: Kangas Kristian, Seinäjoki; Lepistö Minttu, Seinäjoki; Mäkinen Asseri, Seinäjoki; Olkkonen Viivi, Seinäjoki; Prusti Mikael, Kurikka.
Tuotannon esimiestyön eat, työnjohtaja: Hill-Kankaanpää Susanna, Jyväskylä; Kallio Esa, Kurikka; Ojanen Fiia, Seinäjoki; Pesonen Antti, Jyväskylä; Pökkä Sami, Seinäjoki; Ritola Markku, Seinäjoki; Yli-Peltola Timo, Seinäjoki.
Yrittäjän at, Yritystoiminnan kehittämisen osaamisala: Takkula Marko, Seinäjoki.
Yrittäjän at, Yritystoiminnan suunnittelun ja käynnistämisen osaamisala: Akindayo Oluwaseyi, Hämeenlinna; Koski-Harja Essi, Seinäjoki; Morakinyo Deborah, Lappeenranta; Silva Santos Hellen, Oulu; Veskilt Inga, Seinäjoki.
Vanhustyön eat, muistihoitaja (EAT): Järvinen Hannele, Vantaa; Mäkinen Kirsti, Uusikaupunki; Norrena Sanna, Evijärvi; Saari Marita, Ähtäri Viikki Marja, Keuruu

Sedu Seinäjoki, Törnäväntie  

Autoalan pt, ajoneuvoasentaja: Hyväkkä Onni, Kurikka; Kalliomäki Kimi, Seinäjoki; Kalliomäki Marko, Kauhajoki; Kivistö Manu, Alavus; Lahti Niko, Seinäjoki; Lahti-Röyskö Harri, Kauhajoki; Katajamäki Jani, Seinäjoki; Laturi Timo, Vaasa; Mattila Niklas, Kauhajoki; Metsäranta Rene, Kurikka; Muukkonen Jesse, Ilmajoki; Ojala Veeti-Viljami, Teuva; Puskala Jani, Seinäjoki; Seppänen Lauri, Teuva; Sippola Eetu, Alavus; Suojanen Niko, Seinäjoki; Syysmäki Miika, Seinäjoki; Toivola Topi, Kuortane.
Autoalan pt, autokorinkorjaaja: Ilvonen Juuso, Seinäjoki.
Elintarviketeollisuuden at, liha-alan osaamisala: Linden Ladda, Turku.
Elintarvikealan pt, elintarvikkeiden valmistaja: Korpela Ronja, Seinäjoki; Koskiniemi Selma, Seinäjoki; Ojanperä Nea, Seinäjoki.
Elintarvikealan pt, leipuri-kondiittori: Heikkilä Mette, Vaasa; Hytönen Milla, Seinäjoki; Üidik Janette, Seinäjoki.
Elintarvikealan pt, lihatuotteiden valmistaja: Järvilahti Maija, Alavus; Pettersson Miiko, Teuva.
Erityisruokavaliopalvelujen eat, dieettikokki: Ala-Huikku Heidi, Ilmajoki; Bodman Pia, Isokyrö; Hoskari Sarika, Kurikka.
Majoitus- ja ravitsemisalan esimiestyön eat: Nevala Toni, Isojoki; Rantanen Janina, Pietarsaari.
Ravintola- ja catering-alan pt, kokki: Kankaisto Katri, Kankaanpää; Lindström Carmen, Seinäjoki; Syynimaa Minna, Lapua; Yu Shuping, Seinäjoki.
Ruokapalvelujen at, ravintolakokki: Kimpimäki Katariina, Alavus.
Ruokapalvelujen at, suurtalouskokki: Honkalehto Meeri, Kyyjärvi.
Sähkö- ja automaatioalan pt, sähköasentaja: Kumpulainen Joona, Seinäjoki; Ojanperä Elias, Seinäjoki.
Sähkö- ja automaatioalan pt, sähkö- ja automaatioasentaja: Hirvilammi Valtteri, Seinäjoki; Hotokka Jesse, Seinäjoki; Kaurila Joni, Isokyrö; Kivekäs Toni, Seinäjoki; Musta Ville, Seinäjoki; Mäkelä Niilo, Ilmajoki; Parjanen Väinö, Seinäjoki; Pihlajamaa Ilari, Seinäjoki; Pitkämäki Niko-Petteri, Seinäjoki; Tikka Eetu, Seinäjoki; Toivonen Teemu, Seinäjoki; Urpola Jiri, Kauhajoki; Vuorela Ville, Seinäjoki; Yritys Roni, Seinäjoki; Ämmälä Aleksi, Seinäjoki.
Tekstiili- ja muotialan pt, mittatilausompelija: Hakala Eveliina, Seinäjoki; Keskinen Miraflor, Seinäjoki; Kinnunen Henni, Kokkola; Laitinen Inka, Seinäjoki; Mäntysalo Ritva, Seinäjoki; Simpanen Tarja, Seinäjoki; Valtee Pinja, Kauhava.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan pt, ICT-asentaja: Karsikas Eetu, Seinäjoki; Mäkinen Sami, Seinäjoki; Möykkymäki Viljami, Kuortane; Penttinen Tuukka, Seinäjoki; Vesanterä Kalle, Seinäjoki; Viertola Miska, Seinäjoki.
Tieto- ja viestintätekniikan pt, tietoverkkoasentaja: Mikkilä Atte; Seinäjoki.

Sedu Vaasa
Logistiikan pt, linja-autonkuljettaja: Haroun Adam Ahmad, Vaasa.

Sedu Ähtäri, Koulutie   

Autoalan pt, ajoneuvoasentaja: Alawsi Muneam, Seinäjoki; Hauta-aho Viljami, Alajärvi; Jokiaho Robert, Ähtäri; Lahdenmäki Juha-Matti, Alavus; Lampimäki Jere; Kuortane; Uppa Santtu, Ähtäri; Varpula Markus; Alavus.
Kone- ja tuotantotekniikan pt, koneistaja: Tuominen Kasper, Alavus; Nimetön Joni, Alajärvi; Raivio Eemeli, Alajärvi.
Kone- ja tuotantotekniikan pt, levyseppähitsaaja: Aro Joni, Ähtäri; Huvila Heikki, Alavus; Paloniemi Aatu, Alavus; Takala Julius, Alavus.
Matkailualan pt, matkailupalvelujen tuottaja: Aho Iida, Ähtäri.
Matkailupalvelujen at: Mattinen Ida-Maria, Ähtäri.
Puualan pt, puuseppä: Jaakkola Anniina, Ähtäri.
Sähkö- ja automaatioalan pt, sähköasentaja: Keula Jere, Virrat; Kitula Tomi, Alavus; Lautala Aleksi, Ruovesi; Petäinen Riina, Virrat; Rantala Iiro, Virrat.

Sedu Ähtäri, Tuomarniementie  
Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja: Kauppi Kalle, Isokyrö; Mäkelä Kalle-Oskari, Kurikka; Niemi Oskari, Laihia; Penttinen Joona, Multia; Rothovius Paavo, Multia; Saari Jere, Seinäjoki; Viianen Jussi, Seinäjoki.

Onnea tutkinnon suorittaneille - tämä päivä on teidän!