Hae koulutusta
Valitse ajankohta
Alkaen:
Päättyen:
Valitse
Uutiset
29.5.2019

Tutkintotodistusten saajien juhlaa

Ruusut_440x480.jpg

Toukokuussa 29.5. ja 31.5. ammattiin valmistuu eli perustutkintotodistuksen saa yli 500 henkilöä. Lisäksi ojennetaan lukuisia ammatti- ja erikoisammattitutkintotodistuksia ammattitaitoaan syventäneille. Eniten perustutkintotodistuksia ojennetaan toukokuussa lähihoitajille Sosiaali- ja terveysalan perustutkinnon suorittamisesta (yli 80). Ammatilliseen koulutukseen valmentavan VALMA-koulutuksen (yli 30 osp) on suorittanut 81 opiskelijaa. Heistä ennätysmäärä, 15 opiskelijaa, on suorittanut 60 osaamispistettä tai jopa enemmän.

Tutkintotodistus on Sedussa myönnetty toukokuussa 2019 seuraaville

Tutkintotodistukset ojennetaan toukokuussa 17.5. /29.5./31.5.2019.

pt = perustutkinto 
at = ammattitutkinto 
eat = erikoisammattitutkinto 

Huom! Tutkintotodistuksen saaneita on enemmän. Tässä ne, jotka ovat antaneet luvan nimensä julkaisemiseen.

Sedu Ilmajoki, Ilmajoentie

Maatalousalan pt, maaseutuyrittäjä.
Heikkilä Aleksi, Ilmajoki; Hiipakka Roni, Kurikka; Jänisoja Senni-Maria, Laihia; Koski Niko, Laihia; Lahti Juho, Ilmajoki; Mäkinen Oskari, Ilmajoki; Poukka Santeri, Virrat; Pulkkinen Iiris, Ilmajoki; Renko Kaisa, Isokyrö; Saunamäki Tapani, Ilmajoki; Tuomisto Laura, Ilmajoki; Vuorela Santeri; Kurikka.

Sedu Kurikka   

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan pt, kokki.
Haapala Johanna, Evijärvi.
Kuvallisen ilmaidun pt, kuva-artesaani:
Kallioniemi Janette, Kurikka, Aronpää Jenna, Nakkila, Sulinko Sirke, Seinäjoki.
Käsi- ja taideteollisuusalan pt, erikoismaalaus ja pinta, artesaani:
Kristola Iida, Seinäjoki, Leppäkangas Pinja, Alajärvi.
Käsi- ja taideteollisuusalan pt, sisustus ja tila, artesaani:
Haapasalmi Meiju, Seinäjoki, Laurila Hanna-Kaisa, Seinäjoki, Manni Anne-Mari, Seinäjoki, Palomäki Miia, Seinäjoki, Tuominen Maria, Vihti.
Puualan pt, puuseppä:
Turu Juri, Kurikka.  
Rakennusalan pt, talonrakentaja:
Hautala Joonatan, Kurikka, Hautamäki Juuso, Kurikka, Kujanpää Santeri, Kurikka, Tuohimäki Joel, Kurikka.
Sosiaali- ja terveysalan pt, lasten ja nuorten hoidon ja kasvatuksen oa, lähihoitaja:
Kaari Iina, Kurikka, Kohtala Ronja, Karijoki, Levä Krista, Kurikka, Mäntyniemi Pamela, Kauhajoki, Ojanen Roosa, Kauhajoki, Peltola Jasmin, Kauhajoki, Tuunainen Emmi-Sofia, Kauhajoki.
Sosiaali- ja terveysalan pt, sairaanhoidon ja huolenpidon oa, lähihoitaja
Hakamaa Noora, Kauhajoki, Harmanen Tuula, Kurikka, Heikkilä Sanna, Kauhajoki, Hirvelä Inka-Diina, Teuva, Honkanen Ella, Isojoki, Konttinen Saara, Teuva, Latvaniemi Suvi, Teuva, Marttila Tanya, Kauhajoki, Murtovaara Riitta, Kurikka, Niemelä Veera, Kauhajoki, Ojanperä Mila, Kauhajoki, Pyyluoma Eetu, Kauhajoki, Saranpää Reetta, Teuva, Tanskanen Kati, Kurikka, Wegelius Essi, Kauhajoki.
Sähkö- ja automaatiotekniikan pt, sähköasentaja:
Kivineva Lauri, Kurikka, Korhonen Topi, Kurikka
Talotekniikan pt, putkiasentaja:
Hakala Severi, Kurikka, Hakala Severi, Kurikka, Harjunpää Aleksi, Kurikka, Hietamäki Jere, Kurikka, Keltto Ilari, Kurikka, Koskela Jere, Kurikka, Latvala Artturi, Kurikka, Mannila Antti, Kurikka, Ojanen Jere, Kauhajoki, Ojaniemi Miko, Kurikka, Piikkilä Ville-Tapani, Teuva, Pohjola Eetu-Sakari (myös yo-tutkinto), Kurikka, Sillanpää Jukka, (myös yo-tutkinto), Kurikka, Viitasaari Petja, Kurikka.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan pt., elektroniikka-asentaja:
Hietanen Juhana, Kurikka, Hänninen Timi, Kurikka, Kalliokoski Eero (myös yo-tutkinto), Kurikka, Laitamäki Esko, Kurikka, Tyni Niklas, Kauhava.
Turvallisuusalan pt, turvallisuusvalvoja:
Hannonen Jonna, Teuva, Hatanpää Aleksi, Ilmajoki, Haukkala Jenniina, Seinäjoki, Haukkala Markus, Kauhava, Kaurila Anniina, Teuva, Kuusisto Markus, Kurikka, Lahdensuo Niilo, Lapua, Luomala Emilia, Kauhajoki, Mikkilä Elena, Seinäjoki, Mäkelä Marikki, Seinäjoki, Rissanen Paavo, Ilmajoki, Saarinen Jukka, Soini, Steier Daniel, Kauhajoki, Suokas Jemina, Kurikka, Viljanmaa Iina, Ilmajoki.
Verhoilu- ja sisustusalan perustutkinto, sisustaja:
Karttunen Erika, Kurikka, Kauranen Suvi, Kurikka, Kujanpää Krista, Kauhajoki.
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus, VALMA:
Mäkelä Kalle, Kurikka; Myllymäki Juho, Kauhajoki; Rintaniemi Susanna, Kurikka; Varttila Riina, Isojoki ja Nazari AliReza, Kristiinankaupunki.

Lappajärvi

Sosiaali- ja terveysalan pt, sairaanhoidon ja huolenpidon oa, lähihoitaja:
Hemminki Pietu, Kauhava.

Sedu Lapua  

Autoalan pt, ajoneuvoasentaja:
Aho Joni, Kauhava; Hautala Julia, Alajärvi; Koivisto Juuso, Kauhava; Nummensalo Risto, Seinäjoki; Paajaste Aapo, Alajärvi; Ronkanen Rami, Kauhava; Siirtola Antti, Seinäjoki; Somppi Tuomo, Kauhava.
Hotelli-, ravintola- ja catering-alan pt, kokki:
Chesnokova Iuliia, Lapua; Luoma Laura, Kauhava; Nyrhinen Maiju, Lapua; Viita Anna, Lapua.
Kone- ja metallialan pt, koneistaja ja levyseppähitsaaja:
Alatalkkari Joeli, Lapua; Haanpää Eemeli, Seinäjoki; Kara Aleksi, Lapua; Koskimäki Riku, Seinäjoki; Lepistö Jesse, Seinäjoki; Luomala Jaakko, Lapua; Paloniemi Ville, Lapua.
Liiketalouden perustutkinto, merkonomi:
Amazova Ekaterina (myös yo-tutkinto), Kauhava; Barakas Stefanos, Kauhava; Jääskeläinen Saku, Lapua; Mäenpää Janina, Lapua; Onttonen Tino, Kauhava; Perttula Monna, Kauhava; Perälä Aleksi, Lapua; Silla Johanna, Lapua; Varamäki Linnea (myös yo-tutkinto), Lapua.
Matkailualan pt, matkailupalvelujen tuottaja:
Hietikko Markus, Kurikka; Kankaisto Katri, Kankaanpää; Koivukoski Anna-Kristiina (myös yo-tutkinto), Kihniö; Mäenpää Ella, Lapua; Seilo Anni (yo-pohjainen koulutus), Kurikka; Seppälä Jenna (myös yo-tutkinto), Lapua.
Rakennusalan pt, talonrakentaja:
Annala Matias, Kauhava; Finni Eetu, Kauhava; Huhta Ville, Lapua; Kankaanpää Mikael, Kauhava; Kattelus Jarno, Lapua; Korpimäki Roope, Kauhava; Lehtimäki Ville, Kauhava; Myllykoski Juhana (myös yo-tutkinto), Lapua; Nylund Arttu Oskar, Kauhava; Peltonen Lauri, Kauhava; Sillanpää Arttu, Kauhava; Tervanen Riina, Kauhava; Ylipelkonen Kasper, Kauhava.
Sosiaali- ja terveysalan pt, sairaanhoidon ja huolenpidon oa., lähihoitaja:
Latomäki Jenina, Kauhava; Nieminen Tiinamarja, Lapua, Valo Lotta (myös yo-tutkinto), Lapua.
Sähkö- ja automaatiotekniikan pt, sähköasentaja ja automaatioasentaja:
Kalliokoski Jarno, Lapua; Kiema Santeri, Lapua; Kokkala Valtteri, Lapua; Matintupa Arttu, Alajärvi; Rajala Nuutti, Kauhava.
Talotekniikan pt, putkiasentaja:
Kamppinen Ville, Kauhava; Myllykoski Samuli, Lapua; Turja Ville-Veikko, Alajärvi.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan pt, ict-asentaja:
Alho Aleksi, Lapua; Koivisto Tatu, Kauhava; Lahtinen Miro, Kauhava, Luomanpää Jukka, Lapua; Mertaniemi Karri, Lapua; Pankkonen Joona, Kauhava.
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus, VALMA:
Albina Silva Laura, Lapua; Haatainen Jonna, Lapua; Ilmén Lila, Lapua; Karhu Maria, Lapua; Katona Rajmund, Lapua; Lahti Harri, Lapua; Lahti Henna, Lapua; Lehto Veera, Lapua; Nuormaa Erica, Kauhava; Pajala Roosa, Lapua; Puhakka Sara, Lapua; Rerkrattanapratheep Sittisak, Kauhava; Salo Eetu, Kauhava; Tikka Terhi, Lapua; Vainionpää Jenna, Lapua; Visti Roni, Kauhava.

Sedu Rengonharju  

Logistiikan pt, autonkuljettaja:
Luopajärvi Teemu, Seinäjoki, Välimäki Jani, Kauhajoki.
Logistiikan pt, linja-autonkuljettaja:
Heikkilä Roni, Alavus.
Logistiikan pt, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja:
Fyhr Otto, Seinäjoki; Halmela Severi, Karvia; Harjula Jere, Seinäjoki; Heinimäki Miro, Seinäjoki; Hirsimäki Miro, Seinäjoki;  Ilomäki Kimmo, Kurikka; Jokinen Aapo, Lapua; Kivimäki Aleksi, Seinäjoki; Kuivila Joni, Seinäjoki; Laitinen Nora-Maria, Seinäjoki Lampi Joona, Seinäjoki; Latvala Arttu, Kurikka; Loukola Leevi, Seinäjoki; Mantere Olli-Pekka, Ilmajoki; Mäki-Jouppi Juho, Ilmajoki; Mäkynen Joonas, Kurikka; Nikkilä Aleksi, Kurikka; Olli Sofia, Kauhava;  Penttilä Valtteri, Karvia; Sjöberg Tom-Erik, Kristiinankaupunki; Syynimaa Aki-Petteri, Seinäjoki; Tuikka Miro, Mustasaari; Valkama Santeri, Kurikka; Viljanmaa Elias, Seinäjoki; Vuorimäki Benjamin, Lapua; Vähä-Karvia Markus, Kurikka.
Maarakennusalan at:
Martikainen Antti, Tampere.
Maarakennusalan eat: Mollberg Mika, Kirkkonummi. Palvelulogistiikan at: Dahlström Raija, Kauhava; Haapsaari Mika, Kauhava; Häkkinen Ilja, Kurikka; Jaakola Timo, Kurikka; Mäkiranta Satu, Kurikka, Yli-Pelkonen Marja, Kauhava.

 

Sedu Seinäjoki, Kirkkokatu   

Hiusalan pt, parturi-kampaaja:
Auvinen Sarlotta, Alavus; Honkanen Jenny, Kauhajoki; Isoaho Jonna, Seinäjoki; Kara Venla, Lapua; Kuntsi Sini, Lapua; Lintula Silja, Seinäjoki; Makkonen Emmiina Seinäjoki; Onnela Milja (myös yo-tutkinto), Alavus; Rantamarkkula Ella, Lapua; Saarela Rosa-Maria, Lapua.
Pintakäsittelyalan pt, maalari:
Jaatinen Jonna, Kauhava; Keski-Korhonen Essi, Kaskinen; Kyembe Joy-Sophie (myös yo-tutkinto), Vöyri; Uusi-Ristaniemi Elenna, Kihniö.
Rakennusalan pt, talonrakentaja:
Alavarvi Miika, Ilmajoki; Filppula Joonas (myös yo-tutkinto), Kurikka; Jaakonaho Tuukka, Seinäjoki; Kuoras Miska, Alavus; Laitanen Jesse, Alavus; Loukasmäki Jere, Seinäjoki; Martin Miko, Seinäjoki; Maunuksela Janne, Seinäjoki; Mylläri Jukka, Seinäjoki; Mäkinen Kim, Seinäjoki; Nikko Jere, Seinäjoki; Rintamäki Niko (myös yo-tutkinto), Ilmajoki; Rätti Jussi (myös yo-tutkinto), Seinäjoki; Vierula Atte, Seinäjoki; Yli-Hakala Juho (myös yo-tutkinto), Seinäjoki.

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja.
Kuntoutumisen osaamisala:
Grönstrand Anceliga, Seinäjoki; Nieminen Lassi, Seinäjoki; Palomäki Camilla, Ilmajoki; Peltokangas Aino, Alavus; Toivonen Iida, Seinäjoki
Lasten ja nuorten hoito ja kasvatuksen oa: Aule´n Inka, Seinäjoki; Anttila Alina, Ilmajoki; Etula Bettina, Seinäjoki; Franttila Henna, Kauhajoki; Haapala Johanna, Seinäjoki; Heimovirta Henna (myös yo-tutkinto), Seinäjoki: Hölsö Severi, Seinäjoki; Jussila Katri, Virrat; Kankaanpää Janina, Lapua; Katajamäki Nanna, Kurikka; Kohtala Essi, Lapua; Korpi Sanna, Seinäjoki; Korpikoski Noora, Seinäjoki; Kärkinen Mirja, Kauhava; Lapiolahti Tuulia, Seinäjoki; Marttila Aliisa, Seinäjoki; Mäki-Mantila Sofia, Seinäjoki; Mäkinen Amanda, Seinäjoki; Piikkilä Hanna, Kauhajoki; Pirhonen Janina, Pirttiaho Janette, Ilmajoki; Soirio Janika, Seinäjoki; Tuunainen Henna, Seinäjoki; Vainionpää Olivia, Seinäjoki
Mielenterveys- ja päihdetyön oa:
Hautamäki Veera, Seinäjoki; Hiltunen Iida, Kauhajoki; Kismir Sevinc, Kurikka; Koivula Janina, Seinäjoki; Laurila Tytti, Seinäjoki; Mettomäki Enni, Seinäjoki; Saikkonen Salla, Seinäjoki; Salomäki Noomi, Seinäjoki; Välimaa Rea, Kauhajoki.
Sairaanhoidon ja huolenpidon oa:
Alatalo Saima, Ilmajoki; Anjala Jessica, Ilmajoki; Aro Sanna, Seinäjoki; Aslan Dilan, Kurikka; Bulut Sanni, Ilmajoki; Göös Aliice, Seinäjoki; Hanka Tuija, Seinäjoki; Henttonen Rosa, Ilmajoki; Kinnari Emilia, Seinäjoki; Lapinoja Noora, Seinäjoki; Mäkelä Hanna-Maria, Kurikka; Mäki-Mantila Loviisa, Seinäjoki; Salovaara Jarno, Ilmajoki; Siikala Laura, Seinäjoki; Tuurinmäki Jasmine, Ilmajoki; Uittomäki Essi, Kurikka.
Vammaistyön oa:
Niemistö Wilma, Seinäjoki; Valtari Mila, Seinäjoki.
Vanhustyön oa:
Jussila Santeri, Ilmajoki; Huhta Vesa-Matti, Ilmajoki; Kivimäki Minna, Seinäjoki; Koivula Pauliina, Kurikka; Kujanpää Venla (myös yo-tutkinto), Kurikka; Loponen Emilia, Ilmajoki; Majaneva Riia, Kurikka; Mesiniemi Joanna, Kauhajoki; Rajalampi Veera, Seinäjoki; Sarasmo Mia, Seinäjoki; Uusi-Tyrkkö Tiia, Virrat; Viitala Eero, Ilmajoki.
Sähkö- ja automaatiotekniikan pt, automaatioasentaja: Helle Henri, Ilmajoki; Hietikko Markus, Seinäjoki; Kalso Tomi, Seinäjoki; Kankaanpää Joonas, Seinäjoki; Keisala Jaakko, Kyyjärvi; Kemppainen Jere, Seinäjoki; Kortesmäki Aleksi, Seinäjoki; Kujala Markus, Seinäjoki; Kytölä Joonas, Seinäjoki; Perälä Alvar (myös yo-tutkinto), Seinäjoki; Ranto Jere, Seinäjoki; Saarimaa Jazz, Seinäjoki; Sippola Juha, Seinäjoki; Suomalainen Samuli, Seinäjoki; Yli-Kärkelä Santeri, Kihniö; Ylinen Arno, Kurikka; Ämmälä Joonas, Seinäjoki. 

Sähkö- ja automaatiotekniikan pt, sähköasentaja:
Ala-Nisula Oskari, Kuortane; Harju Pyry, Seinäjoki; Hietala Pekka, Seinäjoki; Ilomäki Jari, Kurikka; Juhala Vesa, Kurikka; Järvelä Aleksi, Seinäjoki; Kallio Simo, Isokyrö; Konttas Niklas, Seinäjoki; Kurki Markus, Alavus; Lahti Mikael, Ilmajoki; Lahtinen Konsta, Seinäjoki; Laitila Miika, Seinäjoki; Lehmus Eetu, Seinäjoki; Liikala Mikael, Seinäjoki; Myllymäki Väinö, Ilmajoki; Mäkiniemi Juho, Ilmajoki; Nivukoski Tomi, Isokyrö; Nurmela Kim, Seinäjoki; Poskiparta Jan, Seinäjoki; Suuluhta Samuli, Ilmajoki; Tusa Saku, Seinäjoki; Tyynismaa Elias, Seinäjoki.  
Talotekniikan pt, putkiasentaja:
Juntunen Janne, Seinäjoki; Koski Kai, Evijärvi; Kujanpää Jimi, Seinäjoki; Lahdensuo Joel, Lapua; Latvala Eetu, Seinäjoki; Rauhala Tiitus, Seinäjoki; Sillanpää Konsta, Seinäjoki.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan pt, ICT-asentaja:
Anttila Miska, Alavus; Katajamäki Jasse, Seinäjoki; Klemetti Riki, Seinäjoki; Koivisto Jere, Alavus; Kurki Oskari, Alavus; Leppälä Miro, Ilmajoki; Mansukoski Nuutti, Parkano; Mustikkamaa Leevi, Seinäjoki; Noponen Peetu, Soini; Paavilainen Riku, Parkano; Puska Miika, Seinäjoki; Unger Ville, Seinäjoki; Varpu-Luoma Joni, Ilmajoki; Väliniemi Niko, Seinäjoki.


Sedu Seinäjoki, Koulukatu   

Liiketalouden pt, merkonomi:
Keskinen Joona, Seinäjoki; Lehtola Tuukka, Isokyrö; Mäki Ville, Seinäjoki; Niemi Jimi, Seinäjoki; Ojala Linda, Seinäjoki; Peltomäki Topias, Seinäjoki; Prusti Mikael, Kurikka; Rantakangas Ninni, Seinäjoki; Tuisku Joonas, Seinäjoki; Vainikainen Pauliina, Seinäjoki; Hautaluoma Iida, Seinäjoki; Hiekkanen Hanna, Uurainen (myös yo-tutkinto); Hoiska Henna, Kauhajoki; Kivistö Jenni, Alavus; Rajamäki Heli, Seinäjoki; Rantala Noora, Seinäjoki; Takala Eero, Seinäjoki; Taurula Peetu, Seinäjoki.
Tieto- ja viestintätekniikan pt, datanomi:
Aalto Ville, Kauhava; Puhilas Timi, Isokyrö; Vanhanen Janne, Seinäjoki (myös yo-tutkinto); Holmbäck Janika, Seinäjoki; Jaakkola Niko, Kurikka; Kalliokoski Onni, Helsinki; Karjala Ari, Ilmajoki; Keskinen Alisa, Seinäjoki; Kujala Aki Petteri, Seinäjoki; Lehtinen Sauli, Seinäjoki; Pietilä Sami, Lapua; Viljanen Sarita, Seinäjoki.
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus, VALMA:
Ainali Jessica, Seinäjoki; Alanko Henna, Alavus; Haldin Magdalena, Kristiinankaupunki; Hannula Amanda, Seinäjoki; Heinämäki Susanna, Alavus; Ibrahim Ibrahim, Seinäjoki; Itäniemi Lenni, Seinäjoki; Kaura Josefiina, Seinäjoki; Koivisto Siryanna, Kurikka; Koivuniemi Joni, Ilmajoki; Korpela Ronja, Seinäjoki; Kotti Heidi, Seinäjoki; Martikainen Reetta, Seinäjoki; Matea Nabil, Seinäjoki; Mustafa Hama, Seinäjoki; Nevala Joni, Seinäjoki; Nyman Nea, Seinäjoki; Paananen Jessika, Seinäjoki; Peltola Lotta, Kauhava; Pohjola Jere, Seinäjoki; Polvi-Lohikoski Jere, Seinäjoki; Puotinen Tiia, Evijärvi; Rainoma Veeti, Seinäjoki; Ramsted Julia, Seinäjoki; Rauhala Joonas, Seinäjoki; Saarenpää Laura, Seinäjoki; Saarinen Jemina, Seinäjoki; Salmenoja Tuukka, Seinäjoki; Sanglao Khomsan, Seinäjoki; Saunamaa Monika, Alavus; Sulkakoski Kalle, Seinäjoki; Vardanyan Vahram, Seinäjoki; Ye Zhiwen, Seinäjoki.

Sedu Seinäjoki, Rastaantaival   

Isännöinnin ammattitutkinto:
Flinkkilä Mika, Seinäjoki; Havusela Elisa, Laihia; Jokela Jari, Vaasa; Soinila Jenni, Seinäjoki; Wahlsten Tuija, Vaasa.
Johtamisen erikoisammattitutkinto:
Itämäki Sari, Seinäjoki; Kattelus Merja, Kauhava; Kuivamäki Tiina, Kurikka; Mäenpää Johanna; Pisto Sari, Seinäjoki; Rahikainen Miia, Seinäjoki; Rantanen Marina, Kauhava; Varismäki Satu, Seinäjoki.
Kone- ja tuotantotekniikan pt, levyseppähitsaaja:
Ilomäki Mikko, Ilmajoki; Kontola Jukka, Kuortane.
Kotityö- ja puhdistuspalvelujen pt, kodinhuoltaja:
Lahtinen Emilia, Seinäjoki; Kärki Tanja, Seinäjoki; Poskiparta Elina, Seinäjoki; Vainionpää Selma, Seinäjoki.  
Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen ammattitutkinto: Ala-Huikku Kati, Seinäjoki; Björkbacka Sari, Alajärvi; Gullblom Mona, Korsnäs; Hirvelä Eira, Alajärvi; Ilvola Suvi, Alajärvi; Joensuu Liljaan, Alajärvi; Kaleva Justiina, Seinäjoki; Kalliokoski Tanja, Seinäjoki; Kari Katja, Alajärvi, Khalil Nemat; Seinäjoki; Kuntola Tiina, Kurikka;  Langhed Sointu, Alajärvi; Luukkanen Suvi, Kauhajoki; Mustakoski Roosa, Karvia; Mäkinen Jania, Seinäjoki; Mäkiranta Marita, Alajärvi; Ojajärvi Riitta, Alajärvi; Sener Anne, Kuortane; Turja Päivi, Alajärvi; Yli-Kaatiala Jasmin, Alavus.
Liiketalouden perustutkinto, Asiakaspalvelun ja myynnin osaamisala, merkonomi:
Luoma Janne, Seinäjoki. Liiketalouden perustutkinto, Talous- ja toimistopalvelujen osaamisala, merkonomi: Ihalainen Joonas, Seinäjoki; Kiviaho Jaana, Alavus; Niemi Marketta, Kurikka; Rajala Janniina, Virrat; Salminen Tiia, Seinäjoki. Liiketalouden perustutkinto, Tieto- ja kirjastopalvelujen osaamisala, merkonomi: Kaari Kirsi, Kurikka; Väliviita Merja, Isojoki.
Liiketoiminnan perustutkinto:
Hemminki Mikko, Seinäjoki; Luoma Arunee, Seinäjoki; Suphosaen Phachuen, Seinäjoki.
Liiketoiminnan ammattitutkinto, Liiketoiminnan palveluiden osaamisala:
Luomanperä Minna, Seinäjoki. Lähiesimiestyön ammattitutkinto: De Cloux Minna-Liisa, Vimpeli; Gyllenbögel Jenna, Alavus; Kangas Taija, Seinäjoki; Keltikangas Niko, Alajärvi.
Majoitus- ja ravitsemisalan esimiehen erikoisammattitutkinto:
Pettersson Mikko, Kauhava.
Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto
Hyyppä Henna, Pedersöre.
Myynnin ammattitutkinto:
Hakala Hanna, Seinäjoki; Koskela Jari, Seinäjoki; Kuivamäki Elisa, Seinäjoki; Lehtovaara Teemu, Seinäjoki; Myllyperkiö Elina, Seinäjoki; Pennala Sini, Seinäjoki; Rajala Jaana, Seinäjoki; Rantala Kati, Seinäjoki; Riikonen Johanna, Kurikka; Valtari Mari, Seinäjoki; Varala Sari, Seinäjoki.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan at: Ali Fadhil, Saif, Seinäjoki; Chambo, Saada, Seinäjoki; Haapala, Sukanya, Seinäjoki; Jaskari, Joselia, Seinäjoki; Laowan, Sunisa, Seinäjoki; Mi, Meh, Seinäjoki; Nicu, Inga, Seinäjoki; Shevchuk, Yuliya, Seinäjoki; Siekkinen, Anchukorn, Seinäjoki; Suomala, Phian, Seinäjoki; Uraikhae, Tanyalak, Seinäjoki. Saila Ala-Hulkko, Seinäjoki; Oksanen Mervi, Lapua; Vähämaa Anu.
Sihteerin ammattitutkinto:
Eeli Tiia, Seinäjoki; Koskenranta Maria, Vaasa; Krook Maija, Mustasaari.
Taloushallinnon ammattitutkinto, Kirjanpitäjän osaamisala:
Kiviniemi Tarja, Seinäjoki.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja:
Hakola Leila; Lappajärvi, Hemminki Markku, Seinäjoki; Jaskari Ida, Lapua; Kossila Jaana, Kurikka; Lahtinen Mari, Kauhava; Koivuluoma Heli, Seinäjoki; Liikala Sanni-Mari, Vimpeli; Liukkonen Kati, Ilmajoki; Partenen Sara, Kauhava; Rantamäki Krista, Lapua; Suvanto Taija, Kuortane; Ängeslevä Jaana, Kurikka.
Yrittäjän ammattitutkinto, Yritystoiminnan suunnittelun ja käynnistämisen osaamisala:
Adediran Adeolu, Oulu; Arowojobe Anuoluwapo, Vantaa; Bardewa Suraj, Porvoo; Bello Wasiu, Espoo; Domie Leticia, Jyväskylä; Fatore Joseph, Vantaa; Kupiainen Susanna, Kurikka; Mensah-Attipoe Jacob, Kuopio; Ocquaye Gideon, Tampere.
Yrittäjän ammattitutkinto, Yritystoiminnan kehittämisen osaamisala:
Akinremi Taiwo, Espoo; Petäjämäki Lauri, Alajärvi; Uboegbulam Chibuike, Espoo.
Yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto: Nummi Jouni, Jalasjärvi; Ylitalo Seija, Seinäjoki.

Sedu Seinäjoki, Törnäväntie

Autoalan pt, ajoneuvoasentaja:
Ahola Nicky, Alavus; Ala-Keturi Matti, Kurikka; Hakola Henri, Ilmajoki; Kalliomäki Saku, Kauhajoki;  Keski-Korhonen Samu, Kaskinen; Keskinen Niko, Seinäjoki; Kimpimäki Miro, Seinäjoki; Kivimäki Tuomas, Seinäjoki; Kiviniemi Katri, Ilmajoki;  Koivisto Vilhelmi, Seinäjoki; Latvala Juho, Kurikka; Lehto Leo-Kristian, Ilmajoki; Lehtonen Tuomas, Seinäjoki; Lindahl Ville, Kuortane; Matinlauri Aaro, Seinäjoki; Metsä-Turja Tuomas, Kauhajoki; Mettalo Aleksi, Ilmajoki; Mäkelä Arttu, Alavus; Niemelä Teemu, Seinäjoki; Ojala Ville, Ilmajoki; Palomäki Lassi, Seinäjoki; Perämäki Ville, Kuortane; Pohjoispää Santeri, Seinäjoki; Pöytälaakso Joona, Ilmajoki; Rasinaho Aleksi, Ilmajoki; Rinne Nico, Alavus; Sallila Ari, Seinäjoki; Sallila Janne, Kuortane;  Talvitie Jaakko, Seinäjoki; Toivonen Harri, Kuortane; Tuovinen Jyri, Seinäjoki; Viljanmaa Jesse, Teuva; Väliniemi Jesse, Seinäjoki.
Elintarvikealan pt, elintarvikkeiden valmistaja:
Peltola Sara, Kauhava; Suokas Hanna, Alavus.
Elintarvikealan pt, leipuri-kondiittori:
Ahola Pauliina, Alavus; Huumo Julia, Seinäjoki; Hämäläinen Katri, Alavus; Juntunen Emma, Lapua; Järvenoja Minna, Seinäjoki; Karimerto Heidi, Kurikka; Koivuluoma Tiina, Ilmajoki; Koski Minna, Laihia; Kuusento Joni, Seinäjoki; Mäensivu Eerika, Parkano; Mäkelä Marianne, Alavus; Mäkelä Sandra, Seinäjoki; Siltala Maria, Seinäjoki; Tekoniemi Emilia, Mustasaari; Törmä Roosa, Seinäjoki; Yhtiö Anni, Alavus.
Elintarvikealan pt, lihatuotteiden valmistaja:
Luoma Linda, Kauhava; Raitila Taru, Ilmajoki; Reinikainen Roni, Lapua.
Hotelli-, ravintola- ja catering-alan pt, kokki:
Arolnathon Shubert, Seinäjoki; Gherman Lilian, Seinäjoki; Hannu Toni, Seinäjoki; Hautalaakso Elina, Ilmajoki; Hämäläinen Sanna, Seinäjoki;  Kannosto Henna-Sofia, Seinäjoki; Karhusaari Heli, Seinäjoki; Katajamäki Jere, Seinäjoki; Ketola Jenna, Seinäjoki; Kuusela Riki, Seinäjoki; Lehto Waltteri, Sastamala; Mattila Tommy, Seinäjoki; Muurinen Antti, Seinäjoki; Mukangamije Francoise, Seinäjoki; Müller Erwin, Seinäjoki; Ojanperä Roosa-Mari, Seinäjoki; Nevala Satu, Seinäjoki; Nguyen Thi Thanh, Seinäjoki; Okutan Muttalip, Laihia; Papli Gerli, Lapua; Peltonen Mariel, Seinäjoki; Phueksinuan Pattita, Seinäjoki; Pulkkinen Henna, Seinäjoki; Puskala Anna, Seinäjoki; Ratchanit Kanokwan, Alajärvi; Saari Meri, Seinäjoki; Saari Valtteri, Seinäjoki; Salo Topi, Seinäjoki; Sutelainen Minna, Seinäjoki; Takala Hathaichanok, Seinäjoki; Tuu Reh, Seinäjoki; Unkeri Oskari, Seinäjoki; Valkiala Markus, Seinäjoki
Hotelli-, ravintola- ja catering-alan pt, tarjoilija:
Havulehto Joonas, Seinäjoki; Korpi Oona, Kurikka; Kortelainen Riina, Kiuruviesi; Opas Nestori, Seinäjoki; Pakkala Sovia, Seinäjoki; Rantamäki Jenni, Kurikka; Saarenpää Jonna, Alavus.
Kone- ja metallialan pt, koneistaja:
Haapamäki Oskari, Seinäjoki; Heikkilä Santtu, Seinäjoki; Hirvi Eetu, Seinäjoki; Iso-Kungas Aaro, Seinäjoki; Istanmäki Aarne, Seinäjoki; Katila Ville, Kurikka; Korpela Feetu, Seinäjoki; Leppänen Kasperi, Isokyrö; Matinlassi Oskari, Isokyrö; Niemelä Jesse, Seinäjoki; Parviainen Heidi, Seinäjoki; Puska Joona, Seinäjoki.
Kone- ja metallialan pt, levyseppähitsaaja:
Koivula Timo, Alavus; Mäkelä Jussi, Ilmajoki.
Käsi- ja taideteollisuuden pt, artesaani:
Uusimäki MIlla, Järvenpää.
Ravintola- ja catering-alan pt, tarjoilija:
Chavez Tobias, Seinäjoki.
Ravintolan asiakaspalvelun at, baarimestari:
Santala Kaisu, Seinäjoki; Töyrälä Senni, Ilmajoki.
Ravintolan asiakaspalvelun at, tarjoilija:
Beljajeva Jelena, Lapua; Rannila Suvi, Seinäjoki; Vaaraniemi Aino, Seinäjoki.
Suurtalouskokin at:
Hautamäki Sonja, Kokkola; Loputsjak Anneli, Kurikka; Peltola Sini, Alavus; Siekkinen Birsen, Alavus; Veskilt Inga, Seinäjoki.
Tekstiili- ja vaatetusalan pt, vaatetusompelija:
Ahola Heli, Seinäjoki; Ojala Oona, Seinäjoki; Pohjoispää Maria, Seinäjoki; Pollari Eini, Seinäjoki; Ristiniemi Marja, Vaasa.

Sedu Ähtäri, Koulutie   

Autoalan pt, ajoneuvoasentaja:
Hakimo Jimi, Ähtäri; Hautoniemi Arttu, Ähtäri; Kallioniemi Tomi, Ähtäri.
Kone- ja metallialan pt, koneistaja ja levyseppähitsaaja:
Kivipuro Jani, Vimpeli; Lehtomäki Tomas, Alajärvi; Leino Eetu, Ähtäri; Vehkamäki Aatu, Alajärvi.
Matkailualan pt, matkailupalvelujen tuottaja:
Korhonen Henna-Riikka, Ähtäri; Mäenpää Miina, Jyväskylä.
Rakennusalan pt, talonrakentaja:
Hattukangas Joona, Soini; Mertala Joni, Alavus; Mäkelä Jere, Alavus; Saarimaa Roope, Alajärvi; Uusimäki Tuomas, Alavus; Varjanto Aatu, Ähtäri; Vehniä Roope, Alavus; Vuorela Olli, Alajärvi (myös yo-tutkinto).
Ravintola- ja cateringalan pt, kokki:
Aro Jarkko, Ähtäri.
Sosiaali- ja terveysalan pt, sairaanhoidon ja huolenpidon oa, lähihoitaja:
Oravasaari Roosa, Ähtäri.
Sähkö- ja automaatiotekniikan pt, sähköasentaja:
Vuorimäki Paavo, Ähtäri.
Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus VALMA:
Laruffa Antonella, Ähtäri; Ekola Monica, Alavus; Juurakko Peetu, Alavus; Mastosalo Iida, Alavus; Pahankala Rosa, Ähtäri; Rauhala Riina, Seinäjoki.

Sedu Ähtäri, Tuomarniementie  

Metsäalan pt, metsäkoneenkuljettaja
Hautanen Teemu, Kauhava; Järvinen Topi, Keuruu; Karilainen Markus, Ähtäri; Kivimäki Miko, Keuruu; Kohtanen Juho, Kurikka; Koivuranta Eemeli, Keuruu; Lehdenmäki Juha, Virrat: Loppi Vihtori, Ilmajoki; Mäki Viljami, Alavus; Niemistö Aleksi, Alavus; Nokelainen Heikki, Ähtäri; Pihlaja Miska, Kauhajoki; Pollari Joni, Kuortane; Pynttäri Jani, Alavus; Salmenoja Miika, Seinäjoki; Salminen Asko, Virrat; Seppälä Janne, Kurikka; Tuomisto Arsi, Kurikka; Venesoja Eetu, Lapua; Winter Matti, Ilmajoki.
Metsäalan pt, metsäenergian tuottaja
Kankaanpää Juho, Ähtäri; Väänänen Kasper, Ähtäri.

Onnea jokaiselle tutkinnon suorittaneelle! Iloista juhlapäivää kaikille!